1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
2 years ago
15

Help plzzz!! Find the slope through these pairs of points

Mathematics
1 answer:
Colt1911 [192]2 years ago
8 0
We can use the formula y2-y1/x2-x1 to find the slope.

1. 2-(-15)/12-5 gives us 17/7. The slope is 17/7.

2. -5-(-20)/6-(-18) gives us 15/24. We can simplify this to 5/8. The slope is 5/8.

3. -19-(-19)/-17-(-18) is 0/1. The slope is 0.

4. -17-3/-11-(-1) is -20/-10. The slope is 2.
You might be interested in
Find y using Pythagorean theorem or proportion
Tcecarenko [31]

We have three similar triangles, let's see if we can get this right, right vertex first, then other vertex from small side:

EDF ~ GDE ~ GEF

As ratios that means

ED:DF:EF = GD:DE:GE = GE:EF:GF

x:20:y = 5:x:GE = GE:y:15

Since we're after y we choose

20/y = y/15

20(15) = y²

y² = 300

y = 10√3

y ≈ 17.32

4 0
3 years ago
A bill for Rs 3235 was drawn on Feb. 3, 1998 at 6 months and discounted on March 3, 1998 at 8 % p.a. Find the value of the bill
Fantom [35]

Answer:

RS 3127.166

RS 107.834

Step-by-step explanation:

6 month bill :

Drawn date = Feb, 3

Discounted date = March 3,

Difference = 1 month

6 month - 1 month = 5 months = 5 * 30 = 150 days

Value of the bill :

P(1 - rate * time)

3235(1 - 0.08 * 150/360)

3235(1 - 0.08 * 0.4166666)

3235(1 - 0.0333333)

3235(0.9666666)

= Rs3127.1666

Value of bill = 3127.166

Bankers gain = 3235 - 3127.166 = 107.834

6 0
3 years ago
Which person is more likely to have more wealth upon retirement?
Xelga [282]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of PATATO salad. how much does one pound cost?
laila [671]

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?

$0.84

---------- = $3.36

0.25 lb

4 0
3 years ago
36 rows of 27 trees were planted in the orchard. how many total trees were planted in the orchard ​
kherson [118]

Answer:

972 trees

Step-by-step explanation:

36 times 27

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bathtub is the shape of a rectangular prism. The dimensions are 5 1/2 ft times 2 1/2 ft times 2 3/4 ft. What is the volume of
    7·1 answer
  • The measure of an exterior angle of an isosceles triangle is x percent. Write expressions representing the possible angle measur
    11·1 answer
  • X+y=3<br>2x-y=3 <br>using elimination method​
    10·2 answers
  • Juliana wants to find the mass of a watermelon. what unit should she use?
    14·1 answer
  • Please select the word from the list that best fits the definition<br> Rate
    10·1 answer
  • Each pencil cost 10 cents how many pencils can you buy if you have 18 dollars
    6·1 answer
  • Knowledge Check
    9·1 answer
  • The graph of y=-3x + 2 is:
    14·1 answer
  • Write and expression for the AREA of the figure in simplest form.<br> 2x-12<br> 1X-6
    8·1 answer
  • Whats 20% of 40?<br> (find the percentage of the whole)<br> im also giving brainliest!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!