1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serg [7]
3 years ago
14

What is the discriminant of 9x2 + 2 = 10x?

Mathematics
2 answers:
Gwar [14]3 years ago
6 0
First get the equation into the form: Ax^2 + Bx + C = 0 (the quadratic equation).. We do this by subtracting 10x both sides (to get it on the other side).. 9x^2 + 2 = 10x 9x^2 - 10x + 2 = 10x - 10x 9x^2 - 10x + 2 = 0 Now the discriminant is: b^2 - 4ac The quadratic equation is Ax^2 + Bx + C = 0 Here, A = 9, B = -10 and C = 2 so plug them in... (-10)^2 - 4 (9)(2) = 100 - 4 (18) = 100 - 72 = 28 <--- answer...
DerKrebs [107]3 years ago
3 0

Answer:

28

Step-by-step explanation:

You might be interested in
5 star + 20 pts + Branliest guarentee!!!
fiasKO [112]

Answer:

Figures A, C, and D. B isn't one since it is curved

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the number of possible outcomes if 12 quarters 4 dimes and 1 nickel are tossed
Gala2k [10]
The answer is 345 because you are suppose to multiply then add them togther
7 0
2 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $81<br> 25 gal<br> or <br> $62.05<br> 20 gal
Elan Coil [88]

Answer:

$62.05 for 20 gallons

Sorry if I didn't get it correct. I don't really understand how you worded your question. <3

Step-by-step explanation:

$81 for 25 gallons =

81/25 = $3.24 for 1 gallon

$62.05 for 20 gallons =

62.05 / 20 = $3.10 for 1 gallon

6 0
3 years ago
All 150 eighth grade students at a local middle school were asked how many hours they studied during the week. Each row of the t
DENIUS [597]

Answer:

Row 2

Step-by-step explanation:

To find the mean, we add all the numbers and divide by the number of numbers

Row 1:  

(6+5+3+0+4)/5 = 18/5 = 3.6

Row 2:  

(4+5+3+5+6)/5 = 23/5 = 4.6

Row 3:  

(7+1+4+5+3)/5 = 20/5 = 4.0

Row 4:  

(4+2+5+6+3)/5 = 20/5 = 4.0

The greatest mean , or the largest mean is 4.6  or Row 2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Richard’s store sells pineapples and grapefruits. Pineapples originally cost $5.15 apiece, and grapefruits originally cost $2.25
sveta [45]

Answer:

c. The price of grapefruits experienced a reduction 6.01 percentage points greater than the price of pineapples.

Step-by-step explanation:

The original price of Pineapples=$5.15

New price of Pineapples=$3.88

<u>Find change in price of Pineapples</u>

Change in price=original price- new price

=5.15-3.88=1.27

The price of Pineapple was reduced by $1.27

<u>% reduction in price</u>

(reduction value/original value) × 100

=\frac{1.27}{5.15} *100=24.66

=24.66%

The original price of grape fruits=$2.25

New price of grape fruits=$1.56

<u>Change in price of grape fruit</u>

Change in price= original price -new price

=2.25-1.56=0.69

<u>% reduction in price of grape fruits</u>

(reduction value/original value)×100

=\frac{0.69}{2.25} *100=30.67

=30.67%

<u>Answers</u>

The fruit that has its price reduced by a greater percentage is grape fruit

How many percentage points greater = 30.67%-24.66% = 6.01 points

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can i use models to relate fractions and decimals?
    8·2 answers
  • If x=100 what is x squared divided by 2
    15·2 answers
  • Mac's age is 3 years less than twice Joe's age. The sum of their ages is 30. Find their ages.
    15·1 answer
  • Estimate how much MORE water it would take to completely FILL the vase to the top?
    12·1 answer
  • Thời gian vận chuyển hàng hóa trên tuyến đường AB là biến ngẫu nhiên X có phân phối
    6·2 answers
  • Stephanie has 334
    13·1 answer
  • Do you need to use fewer centmeters than meters to measure a cabinet
    10·2 answers
  • John is selling sets of knives and makes a 10% commission on all sales. What would his commission be on the sale of a $3250 set
    8·1 answer
  • write two equations that when graphed look like this *see image*. please help its due soon and i will give ya 75 points for answ
    7·1 answer
  • Determine an equivalent algebraic monomial expression using the laws of exponents. Show your work.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!