<span>0.002 x 0.003 = 0.000006
the zeroes are multiplied by the power of 10 which is 1/10 in particular.
For example.
The product of a whole number and a decimal number less than 1 will be greater than the whole number multiplied into. For this theorem to be proven. Let us state the mathematical expression into numbers such that </span><span><span>
1. </span> N x 0.1 = N/0.1 < N</span> <span><span>
2. </span> 1 x 0.5 = 0.5 </span><span><span>
3. </span> 2 x 0.1 = 0.2</span> <span><span>
4. </span> 100 x 0.55 = 55</span><span> </span>
<span>These three examples and stances then suggest the claim that the product is not equal to the whole number used in the equation.<span>
</span></span>
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
Answer: C and D
Explanation:
Is it A? No, because a right triangle does not have all three sides with equal length. Only in a equilateral triangle will have all three equal sides of equal length.
Is it B? No, because a triangle has ZERO parallel lines. Remember parallel lines are like this | | in a triangle the lines are like this /\
Is it C? Yes, because a triangle has two sides of equal length, meaning it has two congruent sides.
Is it D? Yes, a right triangle has two sides that create the 90 degrees making it a right triangle. Perpendicular means that theirs two lines creating the 90 degree and a triangle has two perpendicular sides.
Hi there!
The answer is B.
the cost of the game.
We need to know the cost of the game in order to find out how many weeks John has to save money. If we don't know this price, we'll never know whether John has saved enough money.
We can find out the total amount of money John can save in 1 week (so A. is not the answer). The amount of money John earns per hour doesn't matter to answer the question (so C. is wrong).
~ Hope this helps you!
Y+1=-3(x+2) .. hope this helps!