1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
11

A smoothie recipe calls for 4 cups of milk, 3 frozen bananas and 2 tablespoons of chocolate syrup. Write 3 different sentences t

hat use ratio to describe the recipe
Mathematics
1 answer:
faltersainse [42]2 years ago
8 0

Answer:

cool good me hungry i am kinda hungry

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the X intercepts of the equation f(x) = x^2 - 6x + 6
Arturiano [62]

Answer:

x-intercepts = (x ≈ -0.87), (x ≈ 6.87)

Step-by-step explanation:

let x = 0, in equation for x-intercepts

solve for x using the

quadratic formula

x = <u>−6 ± √ 36 + 24 </u>

               2x

= <u>−6 ± √60</u>

         −2x

 = <u>−6 ± 2 √ 15</u>

           −2           = 3 ± √15

8 0
3 years ago
I want a way to solve this question​
noname [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

cos~L=\frac{m^2+n^2-l^2}{2mn} \\=\frac{5^2+8^2-7^2}{2*5*8} \\=\frac{25+64-49}{80} \\=\frac{40}{80} \\=\frac{1}{2} \\=cos 60\\

∠L=60°

5 0
2 years ago
Perform the operation given that a = {−3, −2, −1, 0, 1, 2, 3}, b = {−4, −2, 0, 2, 4}, and c = {0, 1, 2, 3, 4}. (enter your answe
Ludmilka [50]
A ∩ c={0,1,2,3}

b ∪ (a ∩ c)={-4,-2,0,1,2,3,4}
7 0
3 years ago
How do you translate "Nine more than twice a number, w." as a variable expression.​
ryzh [129]
9+2w
hopefully this helps!!
5 0
2 years ago
If Eugene can buy three cantaloupes for $7. Then how many can you buy with $14
suter [353]
I believe the answer would be 6 because 7x2=14 so 3 cantaloupes x 2= 6
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Evaluate the expression for w = 4, x = 9, and y = 11. Simplify your answer. w − x + y /x − y =
    9·2 answers
  • What is the equation of the following line
    7·2 answers
  • LAST QUESTION<br> I think it's 12/5, am I right?
    5·1 answer
  • Reuben has been saving $6 each week. Today he spent $90 of the savings, and he now has $48 left. For how many weeks has he been
    11·1 answer
  • What is the unit rate, expressed in kilometers per minute?
    14·2 answers
  • Potencia multiplica de 0.0042÷0.4​
    10·1 answer
  • Which number line represents the solution set for the inequality <br> 3(8-4x) &lt; 6(x-5) ?
    12·1 answer
  • PLEASE AWNSER SOON IT'S DUE IN 10 MIN!
    14·2 answers
  • When two numbers are not equal, an ___ is a sentence that uses the symbols &gt;, &lt;, ≥, ≤, or ≠ to show a relationship.
    13·1 answer
  • Name the property used in each step.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!