1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
2 years ago
14

Help help help math math

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]2 years ago
6 0

Answer:

y=-1/2x-3

Step-by-step explanation:

Let's pick two points for slope.

\frac{-1+3}{-4-0}

\frac{2}{-4}

For the y-inctercept, the line intersect at the y-axis at (0,-3)

CHECK:

y=-\frac{1}{2} (-4)-3

y=2-3

y=-1

You might be interested in
0.91÷6.734 this was similar than the other question can you guys help me please
inessss [21]
5/37ths or .135 repeated
3 0
3 years ago
If 8.45% life of each mobile phone is used in a day by a typical user for which mobile phone is 2.1 hours of battery life used i
mamaluj [8]
8.45% = 0.0845

0.0845(25) = 2.1...ur answer is 25
7 0
3 years ago
Okay hear this someone came into my shop and stole $100 without my knowledge they came back to the store and spent $70 in items
hodyreva [135]
You lost thirty dollars
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
One pound of red grapes cost $2.42 Ella buys worth 0.5 pound how much does she spend on red grapes
Bess [88]

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

The cost of the grapes is the price per pound times the number of pounds

cost = 2.42 * .5

cost = 1.21

7 0
3 years ago
What is 361.31 minus 2.841 equals blank?????? please help!!!
Digiron [165]
<span>i think its 358.469 tell me if i wrong plz.

</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which trigonometric functions are equivalent to tan0? select all that apply.
    10·1 answer
  • Ann had
    8·1 answer
  • The total cost of all of the ingredients for her cakes is $62<br> She will sell each cake for $10
    11·1 answer
  • Indefinite integral need help pleaseeeeeee
    5·1 answer
  • Find the surface area for a sphere with a radius of 10 feet. Round to the nearest whole number.
    13·1 answer
  • Jesse stops by the grocery store to
    11·1 answer
  • Kenny is going to purchase a parakeet and cage for $45. He will spend $7 per month on food for his new parakeet. How much money
    10·1 answer
  • Find the surface area of each figure.
    5·2 answers
  • What is the measure
    14·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!