1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
2 years ago
7

A 16-ounce can of mixed nuts includes 6 ounces of cashews and 10 ounces of almonds. What is the ratio of almonds to mixed nuts i

n this can of nuts?
Mathematics
1 answer:
adelina 88 [10]2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

Total=16 ounces

Ratio of almonds to mixed nuts

almonds:mixed nuts

10 : 16

5 : 8

You might be interested in
Pls help me I reallyyyyy don't understand
mash [69]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

range is the range from the lowest # through the biggest # in other words subtract the smaller number from the bigger number

8 0
3 years ago
Each person eats 2/3 of a pound of turkey. how many pounds of turkey will be needed for 8 people
dezoksy [38]
Multiply 2/3 by 8 and you will get 16/3 or 5.33 repeating.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zia was driving his truck on the superhighway. His speed was recorded by the motorway camera between 6:00 am to 8:30 am. He cove
kodGreya [7K]

Answer:

Average speed = 100 km/h

Step-by-step explanation:

Given:

Total distance covered = 250 km

Total time taken = 8:30 am - 6:00 am = 2:30 hours = 2.5

Find:

Average speed.

Computation:

⇒ Average speed = Total distance covered / Total time taken

⇒ Average speed = 250 / 2.5

⇒ Average speed = 100 km/h

6 0
2 years ago
What is the simplified form of V 100x35 ?
ElenaW [278]

Answer:

answer is 3500.

answer is 3500

answer is 3500

7 0
2 years ago
arts academy requires there to be 6 teachers for every 144 students and 3 tutors for every 24 students. How many students does t
jonny [76]

Answer:

the teachers would have 24 students per teacher. 10 students per tutor. There would need to be 11 tutors

Step-by-step explanation:

each tutor would have 10 students then if you do 11 times 10 you get 11

(hope this helps can I pls have brainlist (crown)☺️)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • To estimate the percentage of a state's voters who support the current
    12·1 answer
  • What is the answer to 4x3/8?
    5·2 answers
  • Combine like terms to simlify the expression: 2/5k—3/5+1/10k
    13·2 answers
  • Simplify the expression <img src="https://tex.z-dn.net/?f=-%5Cfrac%7B4x%2B7%7D%7B2%7D%20-%5Cfrac%7B3x-2%7D%7B2%7D" id="TexFormul
    12·1 answer
  • From a standard desk of 52 card, 5 card are draw.What are the odds of each even occurring?
    13·2 answers
  • A bakery sold 73 bagels in the first hour of business. If the bakery had 246 bagels to start with, how many bagels were left aft
    14·2 answers
  • Help this is due TODAY! i have to show my work. PLEASE HELP
    7·1 answer
  • The producer of the news station posted an article about the high school's football championship ceremony on anew website. The w
    9·1 answer
  • HELP WITH MATH IF YOU DON'T KNOW THE ANSWER THEN GET OUT OF THE QUESTION
    5·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!