1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nastasia [14]
2 years ago
9

A school needs 1,800 notebooks for next year. If the notebooks come in packages of 90, how many packages should the school buy?

Mathematics
2 answers:
trasher [3.6K]2 years ago
5 0

Answer:

20 packages

Step-by-step explanation:

the school needs 1800 notebooks, since the notebooks come in packages of 90 each. there will be a total of 20 packages.

formula

1800/90

= 20

ipn [44]2 years ago
3 0

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Let x be the number of packs the school should buy.

1800\geq90x

/90      /90

20\geqx

You might be interested in
The line plot shows the length of rope (in feet) of five pieces of rope. What is the difference in length between the longest an
Vikki [24]

Answer: am sorry G i can't get that answers for you

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Please help 6x + 32 = -2x
netineya [11]

Answer: the answer is x=-4.

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Steve wants to buy a new music player. The player he wants costs $279.95. The city he lives charges a 5% sales tax, so for every
Yakvenalex [24]

Ultimately, the question is "What is 5% of $279.95?"

To answer this, multiply 279.95 by 5%, or 0.05 which is 5% in decimal form.

6 0
2 years ago
each day alyssa jogs for 25 minutes on a treadmill she jogs 135 meters a minute at the speed at which alyssa is jogging how many
Fittoniya [83]

Answer: she is jogging 2.25 i think

Step-by-step explanation:

im sorry im not sure i just divided 135 by 60 but i dont think its right:(

5 0
3 years ago
If I got 32 hits out of 112 at bats what is my batting average?
ddd [48]
29% all you have to do is divide
32/112
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please include how to solve this!! Thanks you!
    14·1 answer
  • 15 pts the cost of 5 cartons of fresh ice cream is $8.75 what is the cost of 11 such cartons
    10·1 answer
  • Log_x(8x-3)-log_x(4)=2 what is x?, quickly please!!!
    9·1 answer
  • The fuel economy of a car, measured in the miles per gallon, is modeled by the function f(s)= -0.0009s^2+ 0.699s+12 where s repr
    13·1 answer
  • The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume, so how much does a company
    15·1 answer
  • Solve the triangle A=48 degrees, a= 32, b=27
    6·1 answer
  • Hi, can someone help me with this?<br><br> Solve the system of equations: <br> Y= 2x-4 <br> X= y+1
    15·1 answer
  • 126 high school students were asked if they speak Spanish, English or Cantonese. Their answers are summarized by the Venn diagra
    14·1 answer
  • You want to invest your money but need to decide which option to choose from in order to make the most money. Option A is to inv
    13·1 answer
  • Does anybody knows this if u do please tell me the 3 facts this is due tomorrow!!:[ ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!