I will not be able to illustrate the graph in the dialog box but instead, the writer will describe the long-run equilibrium of transnet. Long-run equilibrium in economics focuses on the period of time where the resource is still available and what is its costs and quantity produced.
The total cost of direct labor for the month will be $ 49350, if the company has budgeted production at 940 units for the month, each unit requires 3.5 hours of labor to produce and the average labor rate is $15 per hour.
Explanation:
The given is,
Total units produced in a month
= 940 unit per month
Time for each unit
= 3.5 unit per hour
Labor rate = $15 per hour
Step:1
Total Labor working hours for 940 units,
= Total units × Time for each unit
= 940 × 3.5
= 3290 hours
Step:2
Labor cost total working hours
= Total Labor working hours × Labor cost per hour
= 3290 × 15
= $ 49350
Result:
The total cost of direct labor for the month will be $ 49350, if the company has budgeted production at 940 units for the month, each unit requires 3.5 hours of labor to produce and the average labor rate is $15 per hour.
Toiletry - Mouth wash, Snack food :- Peanuts, Adidas, Rich dad Poor dad by Robert Kiyosaki, Computer program R, Video game :- Fifa EA sports.
Explanation:
- Mouth wash target market is to feel fresh while speaking.
- Peanuts An athletics to get that extra energy at Rugby.
- Adidas believing in sports and everybody loves that brand.
- Rich dad poor dad how to become rich and convert ideas of business.
- R programmer is a statistical tool for analyzing data for inferences.
- EA sports is the most important part of sports Football is every growing.
- Bring in new flavors,changing the taste of snacks, famous athletes.
- Explain people who have been successful after reading the books.
- Only way to appeal other markets buy understanding statistics.
Answer:
1. $3,000 Favorable
2. $6,600 Unfavorable.
Explanation:
This is an incomplete question. However, the completed part is question number 2, which has been solved below.
1. Direct material price variance
= (Actual price - Standard price) Actual quantity
= ($2.16 - $2.20) × 75,000
= -$0.04 × 75,000
= $3,000 Favorable
Note: Actual price is gotten by; $162,000 / 75,000
= $2.16
2. Direct material quantity variance
= (Actual quantity - Standard quantity) × Standard price
= (75,000 - $72,000) × $2.20
= 3,000 × $2.20
= $6,600 Unfavorable
Note: Standard quantity is gotten by;
24 × 3,000
= 72,000