1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
2 years ago
8

Expand & simplify (x+3) (x+6)

Mathematics
1 answer:
ohaa [14]2 years ago
6 0

Answer:

x^{2} +9x+18

Explanation:

x(x+6)+3(x+6)\\x^{2} +6x+3(x+6)\\x^{2} +6x+3x+18\\x^{2}+9x+18

You might be interested in
the time t required to cut the grass in a park varies inversely as the number of workers cutting the grass w. If 6 workers can c
mafiozo [28]
24 = 3w
w = 8 workers
3 0
3 years ago
Can someone PLEASE help me!:(
Murljashka [212]

Answer:

The focus of the pic is kinda bad

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the $j fare among the 3 of the
NeX [460]

Total number of friends = 3

Let the fare be = $ J

As it is equally divided, each friend has to pay \frac{J}{3} amount

Angela paid $5 additional as tip so her share is \frac{J}{3}+5

Hence,Angela paid $\frac{J}{3}+5 in total.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP MATH QUESTION PIC BELOW
Vinil7 [7]

Answer:

∠MNP is your answer

Step-by-step explanation:

Note the angle and the order it is said. It is ∠ABC, which means the double line side, one curve line angle, and then triple line side.

Now look at the second triangle, the same double line side (NM), one curve line angle (∠N), and triple line side (NP)

Put them together: ∠MNP is your answer

~

3 0
3 years ago
| 19) -6.5<br> What is the answer
Rashid [163]

Answer:

the answer will be 3.5 i think

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A carpet sells for $27.99 a square yard. what is the price of the carpet per square meter?
    7·1 answer
  • I need help with this honestly
    14·1 answer
  • A cafeteria manager needs to know how many apples and bananas to to order. He asked students to choose either an apple or a bana
    15·1 answer
  • What is the value of Y in the equation<br> 4y+8-6y+2
    6·1 answer
  • What is 7x+5=-9? Show your work.
    13·2 answers
  • Solve 2y=8x 6 show it on graph
    9·1 answer
  • Classify the following triangle. Check all that apply.
    6·1 answer
  • Your friend sells you a bicycle for ​$63 Your friend sells you a bicycle for ​$21 The total cost is 150% of what your friend spe
    12·1 answer
  • Can anyone please help!!!!<br>QUESTION ATTACHED TO PICTURE
    13·1 answer
  • Layla has a points card for a movie theater.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!