1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
9

A, B and C lie on a straight line.

Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]3 years ago
8 0

Answer:

y+what ever the angle inside=180 since its on a line

180-128=52

52+z+x=180since thats always the angles of a triangle added up

52+91+x=180

add

143+x=180

-143

x=37

Hope This Helps!!!

You might be interested in
Order these numbers in ascending order. -11/3, 90%, 89/4, 2​
Delicious77 [7]

Answer:

-  \frac{11}{3} \:   \: »  \: \: 90\% \: »  \: \: 2 \: \:  » \: \:   \frac{89}{4}

5 0
3 years ago
Help me please? c: I only have 4 questions left and I'm a bit stuck
prohojiy [21]
1.168 rounded off to nearest thousands = 1168
6 0
3 years ago
Evaluate the response...
Kruka [31]

Answer:

um 18 lol

Step-by-step explanation:

Please mark brainliest

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you help me I give you branliest
Vanyuwa [196]

Answer:

option 4

Step-by-step explanation:

m \angle MNO = \frac{1}{2} \times m MN\\\\

              = \frac{1}{2} \times 150 \\\\= 75^ \circ

4 0
3 years ago
There is a walking trail at the park. Four laps around the trail is a distance of 1 mile. How many laps does it take to walk 3/4
mamaluj [8]

Answer:

3 laps

Step-by-step explanation:

4/4 laps is 1 mile

3/4 laps is 3/4 of a mile

2/4 laps is 1/2 a mile (or 2/4 simplified)

1/4 laps is 1/4 milke

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If i go into an ice cream parlor, and i have the choice of having one of 10 different flavors, with one of 5 different toppings
    11·1 answer
  • 54 tacos was sold at lunch. What is six times as many as the number of hotdogs that were sold. How many hotdogs were sold?
    5·1 answer
  • Can someone help me with this:
    13·1 answer
  • If Dave a car at 85 km/hr for 3 hours, how far does he travel?
    8·2 answers
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • The number 0.9 is a(n) __________ number.
    13·1 answer
  • Please someone know this ?
    7·1 answer
  • A number divided by 48 has a quotient of 7 with a remanded of 12.What is the number?
    10·2 answers
  • If you put that same $1000 with a different company that pays 5% and compounds every six months, how much money will you have on
    14·1 answer
  • • A football team lost 14 yards on their first play then lost another 7 yards on the next play. What integer represents the tota
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!