1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
2 years ago
12

Find the missing length indicated.

Mathematics
1 answer:
lyudmila [28]2 years ago
3 0

Answer: 60

Step-by-step explanation:

If the entire blue length is 100 and one of the parts of that is 64, the other part is 36.

So by the geometric mean theorem, letting the length of the dotted altitude be y,

\frac{64}{y}=\frac{y}{36}\\y^{2}=64 * 36 =2304\\y=48

So if y=48, by the Pythagoreanx=\sqrt{48^2 + 36^2}=60 theorem,

You might be interested in
I need help with #65 to #70 ASAP please and thank you …. Could someone please help me with it… I need to get it done ASAP… it is
never [62]

All of the given questions(#65 to #70) are AP(s).

Formula to be used: a(n) = a(1) + (n - 1)d

Pronounced as:

nth term = 1st term + (n - 1)d, where d is the common difference.

*d = difference of any two consecutive terms.

65):

1st term = 2, d = 6 - 2 = 4

Therefore,

11th term = 2 + (11 - 1)4 = 42

66):

1st term = 5, d = 15 - 5 = 10

Therefore,

16th term = 5 + (16 - 1)10 = 155

67):

1st term = 19, d = 39 - 19 = 20

Therefore,

21st term = 19 + (21 - 1)20 = 419

68):

1st term = 8, d = 38 - 8 = 30

Therefore,

36th term = 8 + (36 - 1)30 = 1058

69):

1st term = 1/2, d = 1 - 1/2 = 1/2

Therefore,

101st term = 1/2 + (101 - 1)1/2 = 101/2

70):

1st term = 0.75, d = 1.50 - 0.75 = 0.75

Therefore,

151st term = 0.75 + (151 - 1)(0.75) = 113.25

8 0
3 years ago
Lily went shopping with alan. lily spent $11.20 for 3.60 kg flour and 1 kg sugar. alan spent $20 for 5 kg flour and 2.50 kg suga
Anna007 [38]
Or 1 kilogram<span> = 2 pounds 3 ounces. To change from </span>KILOGRAMS<span> TO POUNDS we can multiply by 2.2. So is we have a 2kg bag of </span>flour<span> and we want to know what this is in pounds we can work it out like this: 2kg = 2 x 2.2lbs = 4.4lbs. A. Try these. </span>1<span>) 3kg = lbs. 2) 6kg = lbs. 3) 7kg = lbs. 4) 12kg = lbs. </span>5<span>) 14kg = lbs. 6(

</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please!!!!!!!!!!!!!!
tia_tia [17]

Answer:

okay so you would make a line straight across the middle of the spherical shape. The line that goes all the way across is the diameter. If you were to cut that line in half that would be the radius.

Step-by-step explanation:

The first circle shown in the picture provided would be an example of diameter, and the second circle would be an example of the radius. You could just make up a value, for example say the diameter is 10, the radius would be 5.

5 0
3 years ago
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Nataly [62]
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help me out please.......
GarryVolchara [31]
If the slope of the red line is one, the slope of the green line is also one. That's because parallel lines have the same slope. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A falcon flies 800,000 meters in 4 hours. Use the formula d = rt, where d represents distance, r represents rate, and t represen
    10·1 answer
  • Diameter of a sphere with the volume of 972πft^3
    13·1 answer
  • Use repeated subtraction to divide 93 by 10
    7·1 answer
  • How to make a math question out of 14-7
    13·1 answer
  • Will qamar have enough lacquer to cover the floor below? Please help I have been stuck on this for three days!!!
    14·1 answer
  • Hiromi is painting the front and back of a barn. Each can of paint covers 32 square feet. How many cans of paint does Hiromi nee
    6·1 answer
  • HELPPP ASAPPP! PLZ
    15·1 answer
  • in Manufacturing Company with 450 employees begins a new product line and must increase their number of employees by 18%. How ma
    12·1 answer
  • If the product is positive then m and n have
    9·2 answers
  • Write the number 11 as a fraction with the denominator of 15.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!