1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
2 years ago
9

In order to make the expression below equivalent to 1 2 x 6, which additional operation should be included in the expression? Us

e the drop-down menu to select the operation. Five-fourths x 6.
Mathematics
1 answer:
marysya [2.9K]2 years ago
7 0

The additional operation which needed to make the expression equivalent to given expression is -\dfrac{3}{4} x. Thus the option 3 is the correct option.

<h3>What is equivalent expression?</h3>

Equivalent expression are the expression whose result is equal to the original expression, but the way of representation is different.

Given information-

The equation given in the problem is,

\dfrac{5}{4} x+6

Let the equation is equation number 1.

This expression is to convert in the expression, which is,

\dfrac{1}{2}x+6

Let the above equation is equation number 2.

Let the additional operation which needed to make the expression equivalent to given expression is f(x).

As the addition of f(x) and equation 1 is equal to the equation 2. Therefore,

f(x)+\dfrac{5}{4} x+6=\dfrac{1}{2}x+6

Solve the equation as,

f(x)=\dfrac{1}{2}x+6-\dfrac{5}{4} x-6\\f(x)=\dfrac{1}{2}x-\dfrac{5}{4} x\\f(x)=\dfrac{2-5}{4} x\\f(x)=\dfrac{-3}{4} x

Hence, the additional operation which needed to make the expression equivalent to given expression is -\dfrac{3}{4} x. Thus the option 3 is the correct option.

Learn more about the equivalent expression here;

brainly.com/question/2972832

You might be interested in
Doyle Company issued $500,000 of 10-year, 7 percent bonds on January 1, 2018. The bonds were issued at face value. Interest is p
mezya [45]

Answer:

f

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Solve for x in the triangle.Round your answer to the nearest tenth.
enyata [817]

sin = opposite/hypotenuse

sin 40° = 12/x

Cross multiply.

0.64278760968x = 12

Divide both sides by sin 40°.

x = 18.7 (rounded to nearest tenth).

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x =
irinina [24]

4x-10+5x-22+3x+2=180

So x=35/2 or 17.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
W + 3 = 5z ; solve for w<br> ——— <br> 4
AveGali [126]

Answer:

all work is pictured and shown

8 0
3 years ago
the pressure exerted on the floor by the heel of someone's shoe is inversely proportional to the square of the width of the heel
Katen [24]
P = k/w^2 

<span>first of all you need to find k </span>
<span>But I kind of don't like the units of each value so let say </span>
<span>400KPa = 4 * 10^5 Pa = 4 * 10^5 N/m^2 </span>
<span>2 cm = 2 * 10^-2 m </span>

<span>input values in the equation </span>

<span>4*10^5 = k/(4*10^-4) >>> k = 160 N </span>

<span>P = 160/w^2 </span>
<span>it said if she wears a heel with a width of .5 cm </span>

<span>P = 160(0.5 * 10^-2)^2 >>> P = 6400 KPa</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The first term of an arithmetic sequence is −12 . The common difference of the sequence is 7. What is the sum of the first 30 te
    6·1 answer
  • If point p and q contened in a plane then PQ is entirely contained in that plane?
    14·1 answer
  • (01.05 MC)The total charge on 8 particles is −56 units. All the particles have the same charge.
    10·1 answer
  • Four less than three times a number is three more than two times the<br> number. What is the number?
    8·1 answer
  • Plz help don’t understand
    14·1 answer
  • CAN SOMEBODY PLLZZZZ HELP ME WITH THE QUESTION BELOW AND HOW TO SOLVE QUESTIONS LIKE THIS, IM STUDYING FOR A MATH TEST PLLLZZ!!!
    14·1 answer
  • Clare has a set of cubes with a volume of 1 cm³ each. She also has a box with a volume of 24 cm³. Exactly two layers of cubes ca
    6·1 answer
  • Compare the number. -9/16 ? -7/10
    12·1 answer
  • A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?
    7·1 answer
  • Can some pls help me with this problem?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!