1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
2 years ago
10

CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!

Mathematics
1 answer:
Grace [21]2 years ago
6 0

Answer:

A) 20 represents the amount of money saved in one month or amount saved per month. This is the slope or rate of change of the function.

B) 50 represents the amount of money already present in the account when she starts saving. This is the y-intercept of the function.

C) It will take 5 weeks for her to save $150

Step-by-step explanation:

A) 20 represents the amount of money saved in one month or amount saved per month. This is the slope or rate of change of the function.

B) 50 represents the amount of money already present in the account when she starts saving. This is the y-intercept of the function.

C) The time to reach $150

150 = 20(w) + 50

20(w) = 150 - 50

20w = 100

w = 100/20

w = 5

It will take 5 weeks

You might be interested in
Write the equation of a line that is parallel to y=6x+1 and that passes through (-7, 1)​
Orlov [11]

Answer: y = 4x + 43

Step-by-step explanation: In the photo

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the slope of a line is 2/2, does that mean that it increases by 2 units or just 1?
bixtya [17]

Answer:

The Slope of this line = 4 2 = 2. The line is steeper, and so the Slope is larger.

Step-by-step explanation:

Interpreting the slope of a regression line. The slope is interpreted in algebra as rise over run. If, for example, the slope is 2, you can write this as 2/1 and say that as you move along the line, as the value of the X variable increases by 1, the value of the Y variable increases by 2

4 0
3 years ago
The janitor at a school discovered a leak in a pipe. The janitor found that it was leaking at a rate of 3 fl oz per hour . How f
Fofino [41]

Answer:

So, it would take around 42 hours for the pipe to leak one gallon.

Step-by-step explanation:

I'm not sure if that's the answer you wanted but... yeah.

I found out how many fl oz are in a gallon then divided that by 3. There are 128 fl oz in a gallon, divided by 3 ( the amount leaked per hour) I got 42.6666.....

6 0
3 years ago
Reema spends $19.25 on 100 lead pencils. what is the price of one pencils? round the answer to the nearest penny.​
ArbitrLikvidat [17]
0.19 it’s B and I know cause it’s common sense
6 0
3 years ago
20 points
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

I think the answer is A, D, E, F, and G.

Tell me if i'm right or wrong please.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost of fertilizing a lawn is​ $0.25 per square foot. find the cost to fertilize the triangular lawn whose base is left pare
    13·1 answer
  • Kyle saves 8% of his income for a new car this year his salary was $2000 less than in the previous year and he saved $3000 what
    11·1 answer
  • Seven less than a number, divided by 5, is -2
    5·1 answer
  • The combined area of the photo and mat needs to be 224 square inches. The equation that represents the combined area is (2w+8)(2
    15·1 answer
  • Evaluate 9x + 3xy − 2 for x = 3 and y = −3.
    14·1 answer
  • Need help! 20points!!
    11·2 answers
  • A fair spinner has 10 equal sections there is a probability scale
    7·2 answers
  • Simply and write in exponential form<br>(1) p2*p-7​
    12·1 answer
  • 10 freshmen, 9 sophomores, 8 juniors, and 9 seniors are eligible to be on a committee.
    12·1 answer
  • Los Angeles, California, has an average daily temperature between 70 degrees F and 80 degrees F throughout most of the year. The
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!