1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
2 years ago
13

Describe the locus in space. points 4 mm from a line

Mathematics
1 answer:
Fudgin [204]2 years ago
3 0
-- On a flat, 2-dimensional (x-y) graph, the locus of all points that are
4mm from a given line consists of two more lines, one on each side
of the given line, and all three lines are parallel.

-- If we want to talk about 3-dimensional space, then the locus of all
points that are 4mm from a given line is a cylinder, with radius of 8mm,
and the given line is the axis of the cylinder.
You might be interested in
Please help ASAP!!! THANK YOU SO MUCH
Andrei [34K]
12. Divide total weight by weight of each. 1200 / 1.2 = 1000.
13. Total gas divided by number of cars will give amount of gas per car. 1350 /         100 = 13.5
14. The recipe gives the amount for 10 large bags. In other words, there is 750.2 grams in 10 bags. So divide by 10 to get the amount in 1 bag, which is B

15. Do the same process from 14. for oats and sunflowers, and then add them together. Answer is A
16. This is a bit diffrent but similar idea. Recipie gives for 100 snack sizes. So if we divided sunflower by tht we get 4.505. We need 2 bags however for a total of 9.01 grams. which is D
3 0
3 years ago
There are seven days how many days are there in 16 weeks
Leya [2.2K]
There are 112 days in 16 weeks because all you have too do is take 16 and multiply it by 7 which gets you 112. Hope this helped.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hugo is mixing blue paint with red paint to create purple paint. The ratio of blue to red is 3 to 2. How many pints of blue pain
AysviL [449]
From my calculations I got :
- 24 pints of blue paint
- 16 pints of red paint
3 0
2 years ago
In 1 through 4,use the standard algorithm to find the products.
Gennadij [26K]
I will help you if you show me what questions 1,2,3,4 are. 

6 0
2 years ago
Haha please help i don't know what I'm doing
tresset_1 [31]

Answer:

(5x+1)(x+7)

Step-by-step explanation:

4x^2+26x+6+x^2+10x

5x^2+36x+7

(5x+1)(x+7)

Prove

5x*x + 5x*7 + 1*x + 1*7

= 5x^2 + 35x + x + 7

= 5x^2 + 36x + 7

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What number should be added to -2 to get a sum of -24
    7·1 answer
  • On a factory floor, 30 out of every 140 toy robots is defective. What percent is defective?
    7·1 answer
  • Jas has 145 dollars in her savings account she earns 36 dollars a week mowing lawns if jas saves all of her money after how many
    7·1 answer
  • Ben also bought a package of 3 T-shirts for $14.25. What is the unit price, per T-shirt
    12·1 answer
  • Please help me add this fractions(show work) ​
    15·1 answer
  • Distribute property of 7x +7y
    8·1 answer
  • Hello please help thanks i’ll give brainliest!
    12·1 answer
  • Apparently I'm supposed to do one at a time so here we go again
    12·1 answer
  • Help on this please
    15·1 answer
  • Write and equivalent fraction using the picture.3/5=
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!