1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
2 years ago
13

HELP ASAP HELP ASAP HELP ASAP HELP ASAP

Mathematics
1 answer:
Shtirlitz [24]2 years ago
5 0

The equation is P= 2w + 2(w+4.1)

The width is 8.2cm

You might be interested in
Solve the equation: Sin2x - Sinx = 0
Viktor [21]
We know that sin2x=2sinxcosx 
(search the net for proof if you wish) 

So the original equation becomes

2sinxcosx-sinx=0
The two terms both have sinx that can be taken out to get: 

sinx(2cosx-1)=0 
This is true if sinx=0 or 2cosx-1=0 , rewritten: cosx=1/2

sinx=0 than x=2kπ
cosx=1/2 than x=π/3+2kπ
where k is an integer

5 0
3 years ago
The perimeter around the gym is 2718 feet. What is the perimeter in yards? <br> yards
vivado [14]

Answer:

906

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How can you check the solution to x+5=3x-1
Dominik [7]
First solve it, then do the reverse operation to it
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bobcat park is a rectangular park with an area of 5 1/5 square miles.Its width is 1 19/20 miles. How long is the park
mel-nik [20]

area = length times width, so length = area / width

5 1/5 mi^2 5.2 mi^2

Here, length = ------------------- = --------------- = 2.66666... mi = 2 2/3 mi (answer)

1 19/20 mi 1.95 mi

4 0
3 years ago
PLZ HELP FAST <br><br> If you spend $3 on 6b apples, what is the unit rate (in dollars) per apple?
Ierofanga [76]

Answer:.

.50

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation of a line that passes through the point (4,3) and is perpendicular to the graph of the equation y=−13x+4.
    8·1 answer
  • What percent of 28 is 21
    15·2 answers
  • At a particular restaurant, each onion ring has 40 calories and each mozzarella stick has 60 calories. A combination meal with o
    13·1 answer
  • What is the answer to the problem?
    8·1 answer
  • Tony bought 3 packs of pencils for $4 each and a pencil box for $7. Mario bought 4 binders for $6 each and used a coupon for $6
    7·1 answer
  • The simplest form of the ratio 40 minutes to 6 hours is?​
    13·2 answers
  • Which equation shows the quadratic formula used correctly to solve 7x2 = 9 + x for x?
    10·2 answers
  • When all 480 sixth-grade students at Golden State Middle School were polled, results showed that 192 students were dissatisfied
    12·1 answer
  • ASAP plz
    7·2 answers
  • NEED THIS DONE ASAP!! Thank you!!​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!