1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
9

What is the square root of 2 ¼ ?

Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]2 years ago
6 0

2\frac{1}{4}  \: is \:  nothing \:  but \:  2.25 \:  in \:  decimal.

2.25 \:  can \:  be \:  written \:  as \:   \frac{225}{100}

Root \:  of( \frac{225}{100} )=root \: of \: (225)/rootof(100)

= \frac{15}{10}

= 1.5

You might be interested in
If I paid $205.50 for a phone that was 70% off, then what was the original price of the phone
slega [8]

Answer:

£349.35

Step-by-step explanation:

okay so firstly add the % to 100 = 170

then do 170 divided by 100 and multiply by the total ($205.50)

this would give you $349.35 <----- this is your orignal price (before the sale 70% off)

4 0
3 years ago
Estimate the answers to 943.18 + 103.89 by first rounding each number to the nearest ten
kondaur [170]
943.18 + 103.89 = 1040
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 + 2x/3=5 <br> what’s x?
Marianna [84]
Dhdidbfvuddjendjdifbdkdbfjdidnd it’s 8
8 0
3 years ago
hugo is saving for a new baseball glove. he saves $10 the first week, and $6 each week for the next 6 weeks. the expression 10 +
BigorU [14]
So if Hugo has saved $10 the first week and $6 for the next 6 weeks the answer would be $46.

you can either add up 6 six times or you can multiple 6 by 6.
6+6+6+6+6+6=36 or 6×6=$36

then you add the $10 from the first week & the $36 from the $6 you saved for 6 weeks to get your final answer of $46.
$36+$10=$46
5 0
2 years ago
I have no clue how to do these, help?:)
stepan [7]

Step-by-step explanation:

10.Next=now+10 starting at-43

11.Next=now+8 staring at 45

12.Next=now+starting at 46

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help help help help help
    9·1 answer
  • You have already saved $55. You earned $9 per hour at your job. You are saving for a bicycle that costs $199. What inequality re
    5·1 answer
  • A number has many factors including 3 and . What other number must also be a factor of the Same number?
    7·1 answer
  • A random sample of 4000 U.S. citizens yielded 2150 who are in favor of outlawing cheesing. Find the point estimate for estimatin
    7·1 answer
  • SOMEONE PLEASE JUST ANSWER THIS FOR BRAINLIEST!!!
    6·1 answer
  • John played a note on his tuba that vibrated the air 120 times per second. If you play the note for 4 seconds, how many times in
    14·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • Solve each equation.<br> 3) 4= 2x + 3.x
    15·2 answers
  • What is 3/5 x 3 1/3 simpliest form
    13·2 answers
  • Solve for the missing variables, I know they add up to 360 but where do i start?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!