1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
1 year ago
11

Tom the painter is painting window frames on a house. He knows that the angle his ladder should make with the ground should be b

etween 55° and 35° in order to be safe. Tom's ladder is 8m and he wishes to paint a window frame 6.3m above the ground.
Is Tom's ladder safe to use?
Mathematics
1 answer:
Anna11 [10]1 year ago
7 0

Answer:

Tom should use a ladder that is smaller or at the the same height of the window frame. Here it says that he is using a ladder that is taller than the window frame, and this can be very uncomfortable for the person who is using the ladder, so it would be recommendable for Tom to use a smaller ladder, probably a ladder that is only a few inches smaller or taller than the window frame. Using a ladder that is like this should be safe to use.

Step-by-step explanation:

Hope this helps =)

You might be interested in
Please help me with this
shusha [124]
The price decreased by 40%.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need to know what m n and q are equal to
VMariaS [17]
I know m=2.25 and n=8.6 but I don't know about q.
3 0
3 years ago
Steve's sister is 25 years old. her age is 5 years more than 4 times his age.
Virty [35]

Answer:

Steve is 5

Step-by-step explanation:

Steves sister is 25, she is 5 years more than 4 times steve is.

5 * 4 = 20 and the sister is 5 years older so,

Steve is 5

6 0
3 years ago
Jason paid $50 to be a member of the Anglin Mighty Gym. When he takes 2 points
polet [3.4K]

Answer:

It will never cost the same amount.

But, It would take 5 classes for Erik to pass Jason.  

Step-by-step explanation:

Jason: 5 classes×$2 per class=$10+$50=60$

Erik: $13×5 classes= $65

5 0
2 years ago
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
vagabundo [1.1K]

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What do the 5 -groups mean ?
    8·1 answer
  • y varies jointly as a and b and inversely as the square root of c. y equals 16y=16 when a equals 4 comma=4, b equals 5 commab=5,
    12·2 answers
  • Discrete math question. can you please make it easier to understand. thanks.
    5·1 answer
  • Can someone look my profile
    6·2 answers
  • Aaron is baking cookies. The recipe uses 2 cups of flour to make 30 cookies. If Aaron wants to make 40 cookies, how many cups of
    5·1 answer
  • Are they all right? If not please tell me what the answers are. Thanks! (Math)​
    12·2 answers
  • How do I get this answer
    5·1 answer
  • I am a multiple of 30, if you round me to the nearest hundred, you can get 400, what number could I be? *
    5·1 answer
  • Andrea wants to plant a garden and surround it with decorative stones.She has enough stones to enclose a rectangular garden with
    15·1 answer
  • Is this graph a function or not a function
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!