The price decreased by 40%.
I know m=2.25 and n=8.6 but I don't know about q.
Answer:
Steve is 5
Step-by-step explanation:
Steves sister is 25, she is 5 years more than 4 times steve is.
5 * 4 = 20 and the sister is 5 years older so,
Steve is 5
Answer:
It will never cost the same amount.
But, It would take 5 classes for Erik to pass Jason.
Step-by-step explanation:
Jason: 5 classes×$2 per class=$10+$50=60$
Erik: $13×5 classes= $65
Find the area of the wheel:
Area of a circle is found using the formula:
Area = PI x r^2
9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.
The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.
Now divide the price by the area to get price per square inch:
Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)