1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
12

5:_= 1:2 6th grade math please help

Mathematics
2 answers:
Olegator [25]3 years ago
8 0

Answer:

5:10

Step-by-step explanation:

because 5 is half of ten and 1 is half of 2

Troyanec [42]3 years ago
7 0
10
Thé answer is 10 because two times 5 is 10
You might be interested in
URGENT: Martha is 1 of 5 girls in a backstroke finals of the swim meet. Only the top 2 finishers of the race will receive ribbon
Dima020 [189]

Answer:

50%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
1. 8 + 2×=17 x=<br> 2. 2/7x +4 =8
Alenkinab [10]
1. X = 4.5
2. X= 14 I’m not sure for 2 but number one is write
6 0
3 years ago
Help i dont understand pls help :(
Scrat [10]

Answer:

Answer is h(0)=1

Step-by-step explanation:

All you have to do is substitute x with 0 in the original equation.

3 0
3 years ago
NEED HELP ASAP
ankoles [38]

Answer:

5 degrees

Step-by-step explanation:

Corresponding angles in a transversal are congruent. This can be proved by using the alternate exterior angles theorem, which would make these two angles alternate interior angles. With this, we can form a new equation.

Solve Algebraically

5x+23=7x+13

5x+10=7x

10=7x-5x

10=2x

<h2>x=5</h2><h2 />

3 0
3 years ago
Victoria had the following car expenses last year:
Lyrx [107]

Answer: The answer is $0.42 APEX

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A biology class has a total of
    5·2 answers
  • The tank contains 896 gallons of water. The water must be shared equally among 112 persons. Each person should recelve how many
    9·1 answer
  • What is the average speed in miles per hour of a car that’s travels 956.4 miles in 15.9 hours? Round the answer to nearest tenth
    11·1 answer
  • David is going to buy a cooker.
    6·1 answer
  • Balancing the equations
    5·1 answer
  • Look at the spinner above and answer the following questions:
    5·2 answers
  • PLS HELP!! A student randomly guesses the answers to two true-false questions. Describe and correct the error in finding the pro
    6·1 answer
  • PONTOS GRATIS BRASIL ​
    10·2 answers
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • Help me ASAP PLEASE lateral surface area of the triangular prism :)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!