Answer:
Nepal - Dairy Products ; Buttermilk, FAO ; Cheese, FAO ; Cheese and Curd, FAO ; Cream Fresh, 4 timeseries ; Ghee, FAO.
Answer:
B
Explanation:
because b i think gimme vbucks
Answer:
The minimum price is $6.8
Explanation:
Giving the following information:
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.
Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit
The minimum price is $6.8
Answer: go over your credit card limit
Explanation:if you go over your credit card limit you now owe more money to the bank.
Answer:
There are two types of profit and costs in nay business, which are accounting costs/profit and the economic costs/profits.
Accounting costs include everything that is tangible or the monetary costs a firm pays, while the economic costs include the cost which is intangible(Opportunity costs) as well as tangible.
Here in this question, the profit of the firm therefore is,
a. From an accountant;s definition = 130000-(6000+42000+7000) = 75000.
b. From an economist's definition = 130000-(6000+42000+7000+65000+6000) = 4000.
Hope this helps you. Thankyou.