Answer:
The multiplicity of a root affects the shape of graph of a polynomial. If a root of a polynomial has odd multiplicity, the graph will cross the x-axis at the root. If a root of a polynomial has even multiplicity, the graph will touch the x-axis at the root but will not cross the x-axis
Step-by-step explanation:
Tbh I don't know the answer I just hope this helps
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)