1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
7

When manufacturing cycle​ increases, ________. A. opportunity costs will decrease B. inventory carrying costs will increase C. o

pportunity costs will increase D. sunk costs will decrease
Business
2 answers:
professor190 [17]3 years ago
7 0

Answer: B. inventory carrying costs will increase

djyliett [7]3 years ago
4 0

Answer:

B) inventory carrying costs will increase

Explanation:

Manufacturing cycle refers to total amount of time required to complete a manufacturing process starting from raw materials to finished products.

Carrying costs refer to the cost of holding materials, components or finished products in inventory.

If the manufacturing cycle increases, it will take more time to complete the production process, therefore the materials and components will spend more time in inventory, raising carrying costs.

You might be interested in
When demonstrating 2022 maxima’s confident cornering, what should you point out?
jarptica [38.1K]

Based on driving analysis when demonstrating 2022 maxima’s confident cornering, things to point out include "<u>How quickly Maxima responds to steering input."</u>

The other things to point out when demonstrating 2022 maxima’s confident cornering include the following:

  • How level the vehicle stays.

  • The minimal understeer when cornering.

Maxima 2022 is one of the latest automobiles vehicle models from Nissan automobile manufacturer.

The Maxima 2022 is designed to meet the latest and modern driving standards that provide ease of navigation.

Maxima 2022 is expected to cost around $37,240.

Hence, in this case, it is concluded that Maxima 2022 is an excellent vehicle to consider buying.

Learn more about vehicles here: brainly.com/question/21927146

3 0
2 years ago
Exercise 2-10 Applying Overhead Cost to a Job [LO2-2] Sigma Corporation applies overhead cost to jobs on the basis of direct lab
OlgaM077 [116]

Answer:

See explanations below.

Explanation:

1. Yes. Overhead should be applied to job W at year-end. Overhead is applied to every jobs whether or not they are completed at year end.

b. To calculate the amount of overhead to be applied to job W, we need to calculate first the overhead application rate based on direct labor cost through job V.

Direct labor cost. $8,000

Overhead applied $6,000

Overhead rate = [ Overhead applied / Direct labor cost ] × 100

= [6,000/8,000] × 100

= 75%

Overhead to be applied to job W

Direct labor cost $4,000

Overhead rate 75%

Overhead to be applied = $3,000

It therefore means that $3,000 should be applied to job W.

2. Because job W was not completed at the year end, it would then be included in the work in process inventory in the financial statements of Sigma Corporation at year end.

6 0
3 years ago
A company had average total assets of $955,000. Its gross sales were $1,108,000 and its net sales were $940,000. The company's t
Natali5045456 [20]

Answer:

It is 0.98

Explanation:

Total Assets Turnover Ratio(TATR) =   <u>   Net Sales                </u>      

                                                            Average Total Assets

Net Assets =Gross Sales-Trade discounts-Sales tax-Sales return

TATR = 940,000/955,000 = 0.98 times

It is the ratio of a company's net sales to its average assets employed.

It is a ratio that tells how efficient the company is using its assets to generate its revenue.

The drawback of this ratio is that, if the divisional manager performance is based on this, it may sometimes leads to short-term view of performance. This  may then encourage dysfunctional behaviour which may include refusal to replace an old assets with lower based value which when replace may reduce this ratio because of the higher based value of the new assets while sales still remain the same

6 0
3 years ago
Jack and Diane decided to remodel their kitchen. They removed their old cabinets and replaced them with newer, nicer cabinets. T
Hitman42 [59]

Answer:

The answer is: $2,500

Explanation:

According to the IRS, the cost basis for any asset should be the original cost adjusted by its depreciation.

Since Jack and Diane aren't able to determine the depreciation expenses for the cabinets, they should use their fair market value as cost basis.

4 0
3 years ago
If a family spends its entire budget in a given time frame, the family can afford either 90 cans of soup or 60 frozen dinners. A
g100num [7]

Answer:

0.67

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.

Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Skills referred to the ability to understand the relationship of parts to the whole
    14·1 answer
  • Kirk Minerals processes materials extracted from mines. The most common raw material that it processes results in three joint pr
    13·2 answers
  • Stacey's text messaging plan costs $10 for the first 250 messages and 30¢ for each additional text message. if she owes $13.00$⁢
    8·1 answer
  • If you bought a home that cost $100,000, it is currently worth $200,000, and you still owe $50,000 on it, how much equity do you
    14·1 answer
  • The Vintage Laundry Company purchased $6,500 worth of laundry supplies on June 2 and recorded the purchase as an asset. On June
    15·1 answer
  • All of the following statements are true of the soup industry EXCEPT: Select one: a. There is high growth in "convenience" soup
    6·1 answer
  • Gienuine Products Inc. requires a new machine. Two companies have submitted bids, and you have been assigned the task of choosin
    5·1 answer
  • An organization may convert from an old system to a new system by choosing to run both the old and new systems at the same time
    8·2 answers
  • Mondo Snow Removal's cost formula for its vehicle operating cost is $1,300 per month plus $621 per snow-day. For the month of Ja
    14·1 answer
  • Clarisa, an engineering manager, wants to purchase a resort accommodation to rent to skiers. She is considering the purchase of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!