1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bogdan [553]
2 years ago
11

Brainliest if correct

Mathematics
2 answers:
dexar [7]2 years ago
5 0

Answer:

w = 9

Step-by-step explanation:

18 + 4w = 6w

6w - 4w = 2w

2w = 18

18/2 = 9

2w/2 = w

w = 9

Andrew [12]2 years ago
3 0

\large\textbf{Hey there!}

\large\textbf{18 + 4w = 6w}\\\large\textbf{4w + 18 = 6w}\\\large\text{SUBTRACT 62to BOTH SIDES}\\\large\textbf{4w + 18 - 6w = 6w - 6w}\\\large\text{SIMPLIFY IT!}\\\large\textbf{-2w + 18 = 0}\\\large\text{SUBTRACT 18 to BOTH SIDES}\\\large\textbf{-2w + 18 - 18 = 0 - 18}\\\large\text{CANCEL out: 18 - 18 because it give you 0}\\\large\text{KEEP: 0 - 18 because it help solve for the w-value}\\\large\text{NEW EQUATION: \bf -2w = 0 - 18}\\\large\text{SIMPLIFY IT!}\\\large\textbf{-2w = -18}

\large\text{DIVIDE -2 to BOTH SIDES}\\\mathbf{\dfrac{2w}{-2}= \dfrac{-18}{-2}}\\\large\text{CANCEL out:} \rm\dfrac{-2}{-2}}\large\text{ because it give you 1}\\\large\text{KEEP: }\rm{\dfrac{-18}{-2}}\large\text{ because it gives you the w-value}\\\large\text{NEW EQUATION: \bf w = }\rm{\bf \dfrac{-18}{-2}}\\\large\text{SIMPLIFY IT!}\\\large\textbf{w = 9}\\\\\huge\textbf{Therefore, your answer is: \boxed{\mathsf{w = 9}}}\huge\checkmark

\large\textbf{Good luck on your assignment \& enjoy your day!}

~\frak{Amphitrite1040:)}

You might be interested in
Tom has a steel box that has a capacity of 5 gallons. What is the maximum amount of fluid, in quarts, that this box can hold?
DochEvi [55]

Answer:

d. 20 qt.

Step-by-step explanation:

4 quarts to a gallon so 4x5= 20

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A-t shirt cost $4 a sweter cost 4 times as much as the t-s
slava [35]
T-shirt costs $4
Sweater costs $4(4)

Sweater costs 4 x 4

4 x 4 = 16

Sweater costs $16 

hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rebecca drove 44 1/3 miles in 1 1/3 hours. What is the unit rate for miles per hour?
saul85 [17]
unit\ rate=\frac{distance}{time}\\\\
distance=44\frac{1}{3} miles\\
time=1\frac{1}{3}hour\\\\
unit\ rate=\frac{44\frac{1}{3}}{1\frac{1}{3}}=\ \ \ | make\ improper\ fractions\\
\frac{\frac{133}{3}}{\frac{4}{3}}=\frac{133}{3}*\frac{3}{4}=\frac{133}{4}=33\frac{1}{4}\\\\
unit\ rate= 33\frac{1}{4}\frac{miles}{hour}

5 0
3 years ago
Gianna was out at a restaurant for dinner when the bill came. Her dinner came to
nikitadnepr [17]

Answer:

12 percent

Step-by-step explanation:

The tip is 24.64 - 22 = 2.64

2.64 / 22 = 0.12

4 0
2 years ago
What was the mistake? *
seropon [69]

Answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Two-thirds a number plus 4 is 7.
    10·2 answers
  • In a group of 1200 students, there are 300 vegetarians. What is the ratio of nonvegetarians to vegetarians in the group?
    11·2 answers
  • Use the formula for Interest: <br><br> LaTeX: P=250\:r=7.2\%\:Y=7\:A=?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!
    8·2 answers
  • How to solve the problem
    9·1 answer
  • Write the output when the input is n input 1 7 8 n output 3 21 24 _
    5·1 answer
  • You want to build a wheelchair ramp leading up to your house. Your front door is 2 feet higher than the driveway and you would l
    15·1 answer
  • What is the equation (in slope-intercept form) of a line that passes through the point (3, -2) and has a slope of -2?
    9·2 answers
  • Her budget is still $50 a month. To find out how many gigabytes of data she could use if she chose this plan, she writes LaTeX:
    8·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!! 20 POINTS!! HELP!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!