Answer:
16.2p (If lemonade is .75p, if not substitute in the equation below)
Step-by-step explanation:
In 4 liters, there would be 3 liters of lemonade and 1 liter in juice.
I am assuming 75p is meant to be .75p
So 4 liters costs: (1 x 1.8) + (3 x .75) = 4.05
We need 16 so: 4.05 x 4 = 16.2
4/5 because 12/3=4 and 15/3=5
Answer:
8 dollars
Step-by-step explanation:
First, convert the yards to decimals, 1/8 is equivalent to .125, therefore 1 1/8 yards is 1.125
Next, since we know that 1 1/8 yards of fabric is $9, we can divide 9 by 1.125 in order to find the cost of one yard of fabric
9/1.125=8, therefore your final answer is $8
Don't forget to put units if this is a test question (or practically in any case), the unit in this case is $(dollars)
Answer:
Hi there!
Recall that slope-intercept form is:
y = mx + b
Where m = slope
In this instance, we are given a slope of 4,
therefore:
y = 4x + b
Substitute in the x and y coordinates of the point given:
0 = 4(3) + b
0 = 12 + b
Substract 12 from both side:
-12 = b
Therefore, the equation would be:
y = 4x - 12
Graph the equation by finding x and y values or using a calculator:
x = 0, y = 4(0) - 12 = 12 (0, 12)
x = 1, y = 4(1) - 12 = - 8 (1, -8)
x = 2, y = 4(2) - 12 = - 4 (2, -4)
x = 3, y = 4(3) - 12 = 0 (3, 0)
And so forth:
Thanks<8
Answer: 360g
120 --> 10
x ---> 30
120*30=10*x
3600= 10*x
x= 3600/10
x= 360
Matthew needs 360g of flour