1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
2 years ago
12

At the store I can buy a 2 pack of shirts for $22.78 or a 6 pack of shirts for $67.80. Which is the better deal?

Mathematics
1 answer:
mina [271]2 years ago
8 0

Answer: A 6 pack of shirts for $67.80 is the better deal than the other one.

Step-by-step explanation: Is that one because you need to divide each of the prices to the number of shirts. First, lets start of with 22.78/2, 22.78 divided by the 2 pack of shirts is a quotient of $11.39.

Next lets do $67.80 / 6, So 67.80 divided by 6 equals $11.30. Meanwhile, 11.30 < 11.39 because of the sale. So that's why the 6 pack of shirts for $67.80 is the better deal.

PLS MARK ME AS BRAINLEST.

You might be interested in
8x - 9 - 5x = 3x - 36 - 18x
makkiz [27]

Answer:

8x - 9 - 5x = 3x - 36 - 18x \\ 8x - 5x - 9 = 3x - 18x - 36 \\ 3x - 9 =  - 15x - 36 \\ 3x =  - 15x - 36 + 9 \\ 3x =  - 15x - 27 \\ 3x +  - 15x =  - 27 \\  - 12x =  - 27 \\ x =  \frac{ 27}{12}

8 0
3 years ago
i am planning to attend a company-paid conference. My charges will include $412.00 for airfare, $ 378.00 for conference registra
Oduvanchick [21]

Answer:

The estimated expense would be about $1000.00 in which taxzation and inflation is unaccounted for.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
For the given triangles select the lengths of the sides.
aivan3 [116]

Answer:

v=3

u=6

x=2√2

y=2√2

Step-by-step explanation:

First triangle :

tanΦ=v/3√3

tan30=v/3√3

(√3)/3=v/(3√3)

Cross multiply

(√3)/3 x 3√3=v

(√3 x 3√3)/3=v

(3√9)/3=v

(3x3)/3=v

9/3=v

3=v

v=3

Sin30=v/u

0.5=3/u

Cross multiply

0.5xu=3

0.5u=3

Divide both sides by 0.5

0.5u/0.5=3/0.5

u=6

Second triangle :

sin45=x/4

Cross multiply

x=4 x sin45

x=4 x (√2)/2

x=2√2

Cos45=y/4

Cross multiply

4 x Cos45=y

4 x (√2)/2=y

(4√2)/2=y

2√2=y

y=2√2

5 0
3 years ago
SOMEONE HELP ME PLEASE
marin [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

Direct variation problems can easily be solved with proportions, namely:

\frac{x}{y} :\frac{2}{5}=\frac{4}{y} and cross multiply to get

2y = 20 so

y = 10

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP FOR BRAINLESS !!!!
garik1379 [7]

Answer:

the blue one

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each quantity in a product is called a _____ of the product
    6·2 answers
  • Karla's traditional hybrid car gets 35% fewer miles per gallon than Jeenie's solar hybrid car. If Jeenie's car gets 60 miles per
    13·1 answer
  • 0.00065 in Standard form
    11·2 answers
  • If m∠ABD = 70° and m∠CBD = 30°, then m∠ABC = ?
    5·1 answer
  • The measure of A is 20° greater than the measure of B. The two angles are complementary. Find the measure of each angle.
    12·1 answer
  • There are nine kids in a class. When any two meet, each says "hi" to the other and the answer "hi" follows. Before the class sta
    13·1 answer
  • A scatter plot was constructed and a line of best fit was drawn, 25x 80. What is the equation of this best line of fit?
    11·1 answer
  • Use elimination to solve the system of equations given by 7x + 23y = 12 and 3x + 23y = -8​
    14·2 answers
  • Helpppppp me confused
    8·1 answer
  • Hey! i’ll give brainliest please help! thanks
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!