1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
7

Please help. Will give brainliest and 100 points!!!!

Mathematics
1 answer:
zubka84 [21]3 years ago
7 0

Answer:

48cm^{2}

Step-by-step explanation:

The explanation is pinned.

plz give me Brainliest and 100 points.

You might be interested in
What is the answer?? Only if you know please i will report
cupoosta [38]

Answer:

I'll be back

Step-by-step explanation:

I'm gonna go get pen and paper to work this out for you

Don't report, I'll say the answer in the comments

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
X3 - 10 = <br> And x is 6
shtirl [24]

Answer:8

Step-by-stop explanation: (6) x 3 will be 18 - 10 = 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please need help asap!!
vagabundo [1.1K]

a+b+c=180,  \text{ }c+e=180 \implies \\ a+b+c=c+e \implies \\ a+b=e\\

This result is actually true for any exterior angle. The exterior angle of a triangle is equal to the sum of the two remote angles, and above is a short proof of it.

6 0
4 years ago
Melinda bought 6 bowls for $13.20. what was the unit rate in dollars
OlgaM077 [116]
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-

13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl

CHECK OUR WORK:-

2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!

So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20  is, $2.20 per bowl.

Hope I helped ya!! xD
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Greg bought 2 boxes of balloons. He used half of them to decorate his yard. he used 40 to decorate his porch. and used the rest
Anuta_ua [19.1K]
20 I'm guessing? Hope this helps!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measure of ∠G.
    11·1 answer
  • Inscribed Angles - What is the value of x? WILL GIVE BRAINLIEST!
    12·1 answer
  • 39,189 rounded to nearest thousand
    14·1 answer
  • Please please please help me!
    7·2 answers
  • Find a unit vector in the direction of the vector left bracket Start 3 By 1 Matrix 1st Row 1st Column negative 8 2nd Row 1st Col
    13·1 answer
  • What is the measurement of the vertex angle of an isosceles triangle if one of its base angles measures 42 degree
    13·1 answer
  • . line containing ( −3, 4 ) ( −2, 0)
    15·2 answers
  • Please help ASAP!!!!
    8·1 answer
  • Which two-dimensional shape cannot be used to create a pyramid?
    10·2 answers
  • $75.96 divided by 4 = in steps
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!