1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
10

Brett works at a local pet store. When he works 4 hours he earns $36. When he works 9 hours he earns $81. What is the rate per h

our? ​
Mathematics
1 answer:
Kitty [74]3 years ago
4 0

The answer is 9 Dollars per hour because 36 divided by 9 is 4 and 9 times 9 is 81.

You might be interested in
A ride sharing service charges $4.25 for every ride, plus $0.30 per mile. If m represents miles, which rule for p(m) models the
stiv31 [10]

Answer: p(m) = .30m + 4.25

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
9/v=3/30 v=__<br> solve the proportion.
Nadya [2.5K]
3/30=9/v
3×3=9
30×3= 90
v=90
8 0
3 years ago
Completely factor the equation: 35 + 5x
OlgaM077 [116]
5 (x + 7) is the answer
5 0
3 years ago
Yolanda bought .5 pounds of grapes for $3.99. Find the unit rate
Airida [17]

Answer:

1 pounds of grapes it is 7.98$

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS

PLZZ MARK BRAINLIEST

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you guys help me
vlada-n [284]
The answer is a have a great day/night !
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the two types of compound inequalities? Give an example of each?
    10·2 answers
  • Tickets to a 3D movie cost $12.50 for adults and $8.50 for children. The theater can seat up to 180 people. A total of $1826 was
    14·1 answer
  • Monica is counting books she has three stacks of some number of books and then 5 more books off to the side. Write a. Expression
    15·1 answer
  • Suppose that you work for the child social services agency in your county. Your job is to investigate instances of possible chil
    11·1 answer
  • What is the area or the figure below?
    15·2 answers
  • 8 times (4+5+7) evalute
    13·2 answers
  • In the figure below, find the exact value of z. (do not approximate your answer)
    12·2 answers
  • Use the information given to find the value of n in each of the following sets of number​
    14·1 answer
  • A landscaper is cutting a 24 1/8-foot rope into pieces to make fences.
    11·1 answer
  • Need help pls I asked before but they were of no help.​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!