Answer:
im sorry but im not going to read all that
Step-by-step explanation:
Answer :The first one
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
Gary earned a gross pay of $1,047.30 last week. Using the fact that Social Security tax is 6.2% of gross pay, determine the amount of Social Security tax deducted from Gary's gross pay.
a.
$6.49
Step-by-step explanation:
Both a and b are functions. for it to be a function, you can only have 1 y value per x value.
this is not a function because 1 has 2 y values
(1,3)(2,5)(1,4)(3,2)