1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
10

What value of g makes the equation true? (x+7)(x-4)=x²+gx-28

Mathematics
1 answer:
34kurt3 years ago
4 0

Answer:

g = 3

Step-by-step explanation:

(x+7)(x-4) = x²+ gx -28

Multiply the two parenthesis

(x+7)(x-4)= x² -4x +7x -28

Combine like terms

(x+7)(x-4)= x²+3x-28

Compare the equations

x²+ gx -28 =  x² +3x -28

g = 3

You might be interested in
Can someone help me with this asap.​
Sever21 [200]

Answer:

fourth option

Step-by-step explanation:

Given

3x < - 9 ( divide both sides by 3 )

x < - 3

solution set is { x | x < - 3 }

4 0
3 years ago
Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Natalka [10]
The answer is 40 cents
8 0
3 years ago
For any positive numbers a, b, and d, with b. 1, logo(ag=
goldenfox [79]
Pretty sure it’s b BBbBBhVvbBbBBUVVVbBhHh
3 0
3 years ago
Find the value of x.
svetoff [14.1K]

Answer:

68

Step-by-step explanation:

1) Find the interior angle using relations of angles in straight line I.e ( sum of angles in a straight line is 180 ) and we know the sum of all the interior angle of quadrilateral is 360 degree .

2) Solve further for x.

5 0
3 years ago
4 can go into 56 how many times
Stels [109]
56 / 4 = 14
4 can go into 56 on 14 times...
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joe drew 32 pictures in his sketch book. He drew four times as many pictures as Kevin. How many pictures did Kevin draw?
    7·1 answer
  • A sign at the store shows that nine shirts cost $72. Another sign shows that four pairs of pants cost $172. If each pair of pant
    12·1 answer
  • If y varies directly as x and y = 144 when x = 8, find y when x = 4.
    8·1 answer
  • How do write 3 to 4 2 other ways?
    15·1 answer
  • Graph the line.<br> y=3x-7
    7·1 answer
  • Patty has 817 marbles. She gave away 529 of her marbles. How many marbles doe she have left? 312 marbles, 298 marbles, or 288 ma
    10·1 answer
  • A dozen (12) donuts cost $8.40. What is the cost per donut?
    14·2 answers
  • Given w = 2+2i, Find w+1/w​
    11·1 answer
  • I need help with all these 5 questions please please help me with these questions
    13·1 answer
  • Roberto had $88, which is eleven times as much money as Bianca had. How
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!