since this is a multiplication, all the numerators are just factors of the product numerator and all denominators are just factors of the product denominator, so we can simply reorder them some, without changing the product.

$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon
Answer:
7.5 Miles.
Step-by-step explanation:
3 + 4.5 = 7.5 Miles.
Answer:
g = 
Step-by-step explanation:
Given
t = v + 
Multiply through by g to clear the fraction
tg = vg + k ( subtract vg from both sides )
tg - vg = k ← factor out g from each term on the left side
g(t - v) = k ← divide both sides by (t - v)
g = 