1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
2 years ago
11

20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​

Mathematics
2 answers:
blsea [12.9K]2 years ago
4 0

Answer: 40 cents per pound

Step-by-step explanation: 800 cents is 8 dollars so dived 800 by 20 and you get 40 so its 40 cents

quester [9]2 years ago
3 0

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

20 pounds = $8.00

1 pound = $8.00÷20

1 pound = $0.40

You might be interested in
8. [15 + (5 - 2)^2] ÷ 6 = <br><br>9. 4^3 + [7 - 2 ( 3 1/4)] - 9.2 = <br><br>​
Y_Kistochka [10]

Answer:

8. 24

9.55.3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mary earns $25 per hour at her job. Next month, she will receive a 10% raise. Complete the two expressions that represent how mu
Natali5045456 [20]
25 + _0.10__*25

25 + __2.5___

In the 1st blank, the answer is 0.1 or 0.10 because you have to change percents to decimals to find the raise. 10% as a decimal = 0.1 or 0.10

In the 2nd blank, the answer is 2.5 because on the top, it's 0.1*25, which equals 2.5, and 2.5 is the raise. All you have to do is multiply 10%, or 0.1, by 25, and you get 2.5.

Hope this helped☺☺
6 0
3 years ago
-13r + -4r + 14r -9 =-15
deff fn [24]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

-13 x 2 = -26

-4 x 2 = -8

14  x 2 = 28

-26 + -8 + 28 +-9 = -15

have a nice day and mark me brainliest! :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
-7y^6 x 3y^2 multiply
jeka94

Answer:

i think that answer is -21y^8

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marshall baked two kinds of cakes. Each cake was the same size. He served 1 half of the marble cake. He served 1 third of the le
Assoli18 [71]

Answer:

He served 3/6 of the lemon cake and 2/6 of the marble cake. He served 1 more piece of the lemon cake than marble cake.

Step-by-step explanation:

A third of 6 is 2 and half of six is 3.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you solve this problem: 2y(6 - 1)(6 - 1) = - 200
    13·2 answers
  • Maggie is having the flooring replaced in her kitchen, living room, and master bedroom.
    5·2 answers
  • PLZ HELP ASAPPPPPP find the rate of change from the points 5,24 and 36,7.5
    8·1 answer
  • The cost function of a corn stand is C = 6n + 200, where n is the number of buckets of corn sold. The revenue function of this c
    13·2 answers
  • I NEED HELP WITH THIS SUBJECT<br>​
    15·2 answers
  • Which of the following data sets would most likely be normally distributed.
    14·1 answer
  • Find all real values of x that satisfy the equation x^2 - 7x = 98.
    11·1 answer
  • Which of the following is a correct tangent ratio for the figure? A) tan (24) 76 B) tan(76°) °= 2 C) tan(76°) = D) tan(8") = 24
    7·1 answer
  • Can u PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSS answer this and show ur work
    5·2 answers
  • Solve the triangle AMDM
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!