1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
2 years ago
7

Use the distributive property to rewrite this expression. 4(y + 6)

Mathematics
2 answers:
inn [45]2 years ago
8 0

Answer:

4y + 24

Step-by-step explanation:

4(y + 6)
(4 * y) + (4 * 6)
(4y) + (24)
4y + 24

Stolb23 [73]2 years ago
6 0

Answer:

4y+24, when we multiply 4(y+6) using the distributive property we get 4y+24

You might be interested in
Exercise 1 (SW Chapter 5): Suppose that a researcher, using wage data on 250 randomly selected male workers and 280 female worke
kirza4 [7]
 b) answered. In what fraction of the samples would H0 from
3 0
3 years ago
1/2x + 6= 3x - 4<br> Solve the system of equations
shepuryov [24]
1.Combine multiplied terms into a single fraction

2. Multiply by 1

3. Subtract 6 from both sides of the equation

4.Simplify

5.Subtract 3x from both sides of the equation

6.Simplify

7.Multiply all terms by the same value to eliminate fraction denominators

8.Simplify

9.Divide both sides of the equation by the same term

10.Simplify

Solution:x=4
5 0
3 years ago
Factor. 2xy+5x−12y−30
worty [1.4K]
2xy + 5x -12y -30
x(2y + 5)  - 6( 2y + 5)
(2y+5) (x-6)
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP Find the product. (a²b³)⁴​
cluponka [151]

Answer:

a^8b^{12}

Step-by-step explanation:

when you raise an exponent to a power you multiply

Also since the terms inside the parenthesis are multiplied and not added, you don't have to worry about expanding it

(a^2b^3)^4 = a^{2*4}b^{3*4}=a^8b^{12}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julian scored 45 points in a video game. Brenden scored 3 times as many points. How many points did Brenden score?
Zepler [3.9K]
45 times 3 = 135

135 is the answer.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you compare two unit rates? please explain it to me
    9·1 answer
  • Using the multiplication principle solve 2/17x=12
    14·1 answer
  • How do i find the slope of 3x-2y= 3
    10·1 answer
  • Please I need help with questions 3-5 and it’s very hard and I’m struggling with it and if you need to see the picture big then
    6·1 answer
  • Find four consecutive integers such that 5 times the fourth diminished by twice the second is 7
    10·1 answer
  • Indicate the method you would use to prove the two triangles equal or congruent. If no method applies, enter "none".
    8·1 answer
  • Barbara sales ice teas for $1.49 per bottle and water for $1.25 per bottle she wrote an equation to find out the number of bottl
    6·2 answers
  • Is the answer A,B,C or D?
    15·1 answer
  • Find the unit rate.
    11·2 answers
  • How many outfits can be made with 40 shirts and 15 pairs of pants
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!