1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
2 years ago
15

Who’s right? And why?

Mathematics
2 answers:
erastova [34]2 years ago
5 0

Answer:

Oscar is right because if you divided the cost by the amount in lbs for each row in the table to find the unit rate, it would equal to 3.99.

Digiron [165]2 years ago
3 0

Answer:

Oscar is. dividing the cost by the amount you will find that all answers equal 3.99

You might be interested in
Benny grew 5 watermelons. Joan grew 2 watermelons. How many<br>watermelons did they grow in all ?​
Alenkinab [10]

Answer:Benny and Joan grew 7 watermelons Total

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Netflix has two different plans that you can choose from. Plan A you have to pay $9.99 plus $.50 for each DVD you rent. Plan B y
Crazy boy [7]

Answer:

$0.50 for each DVD you reant

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
YM is a median of the triangle below. XM = 2x + 2 and ZM = 4x - 8. What 5 points
LenaWriter [7]

Answer:

Option A: 12

Step-by-step explanation:

From the image of the triangle given, we can see that:

XM = ZM

We are given that:

XM = 2x + 2 and ZM = 4x - 8

Thus;

2x + 2 = 4x - 8

Rearrange to get;

4x - 2x = 8 + 2

2x = 10

x = 10/2

x = 5

Thus, XM = 2(5) + 2

XM = 12

4 0
3 years ago
Solve for x in the equation 2x^2+14x+17=-96
goblinko [34]
2x^{2}+14x+17=-96 \newline&#10;2x^{2}+14x+113=0 \newline&#10;\Delta = b^{2}-4ac = 14^{2} - 4 \cdot 2 \cdot 113 = -708.

Since \Delta is negative \Rightarrow x \notin \mathbb{R}.
5 0
3 years ago
Espress the following in standard form 24.12<br><br><br>​
ANTONII [103]
Answer: 2412(-2)
(-2)- small numbers

Explanation: you would divide (due to it being a negative 2) by two 10s to get your original number
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer how do I translate the sentence into an equation
    15·2 answers
  • There are 12 boys and 16 girls in a classroom. Which represents the simplified ratio of girls to students in the classroom?
    5·2 answers
  • Give two real life examples in which two lines are both parallel to a third line
    9·1 answer
  • What do you add too 17/4 to make 5
    8·1 answer
  • Each month, a phone company charges $30 for 500 minutes of talk time plus $0.45 for each additional minute. Write an expression
    6·1 answer
  • HELP!! I NEED THIS FAST!!!
    15·1 answer
  • Which package of chips is the least expensive per ounce: Bag A: $1.22 for 0.5 ounces Bag B: $2.55 for 1.5 ounces Bag C: $2.00 fo
    11·1 answer
  • Zc and Zx are supplementary angles. Zy measures 49º.<br> What is the measure of Zx?
    12·1 answer
  • Bummer! Kai has to pay sales tax! The sales tax rate is 5.75%. How much is the backpack?
    10·1 answer
  • PLEASE PLEASEEEE!!!!!<br> Can anyone help me out with this???
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!