1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
15

A market research group is interested in comparing the mean weight loss for two different popular diets. The researcher chooses

two random samples of participants for the two diet programs. For Diet A, the mean weekly weight loss for 10 participants was 1.5 pounds with standard deviation 0.4 pounds. For Diet B, the mean weekly weight loss for 12 participants was 1.2 pounds with standard deviation 0.6 pounds. At a 5% significance level, does this indicate that Diet A is better than Diet B?
Mathematics
1 answer:
Degger [83]3 years ago
5 0

Answer:

ok

Step-by-step explanation:Jawo

You might be interested in
N=3, zeros 4 and 2i, f(2)=-48 find nth degree polinomonal function
enot [183]
The degree is 3, the zeros are; 4, 2i, -2i and a point is (-48, 2) 

For zeros; 2i, -2i <-- complex conjugates, always in pairs 

\frac{c}{a}=(2i)(-2i) &#10;
= -4(i²=-1)
=5 

\frac{b}{a}=-(2i+(-2i))
=0 

Therefore the equation is; a(x^{2}+5) <-- b value is zero 

Rewrite the equation with all zeros; 

a(x-4)(x²+5)=f(x) <-- put in coordinates of the points to find the value of x
a(2-4)(2²+5)=-48 
a(2)(9)=-48 
a=-48/18 
a=-8/3 

The final polynomial function is; (-8/3)(x-4)(x²+5)=f(x)

Hope I helped :)
5 0
2 years ago
Three coins are tossed. find the probability that two lands on heads
NeX [460]
Only 1 coin lands on tales of 2 coins landed on heads
8 0
2 years ago
A coffee shop spends $408 for an order of 17 cases of paper cups.
solong [7]

Answer:

Option C is correct

$528 will the total cost spends by coffee shop

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 7 miles per hour, they are called unit rates.

As per the statement:

A coffee shop spends $408 for an order of 17 cases of paper cups.

Unit rate per cases = \frac{408}{17} =\$24

Now, if If the coffee shop adds 5 more cases of paper cups to the order

then,

total number of cases = 17 +5 = 22 cases

To find how much  total cost coffee shop spends.

Total cost = unit rate \times total number of cases

                 = 24 \times 22 = \$528

Therefore, total costs coffee shop spends = $528

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
inysia [295]

Answer:

a) $0.83

b) k = 1.205

c) In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

Step-by-step explanation:

Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49.

a. What is the unit price?

The unit price means the cost of 1 cookie

Hence:

3 chocolate chip cookies = $2.49

1 chocolate chip cookies = x

3x = $2.49 × 1

x = $2.49 × 1/3

x = $0.83

Hence, the unit price = $0.83

b. What is the constant of proportionality, or k?

Chocolate chip cookie ∝ Price

Chocolate chip cookie is directly proportional to the Price

C = kP

Where k is constant of proportionality

k = Chocolate chip cookie/Price

k = C/P

Hence,

k = 3/2.49

k = 1.2048192771

k = 1.205

c. In a complete sentence, explain what k means in the context of this problem.

In the context of this problem, k means

The number of chocolate chip cookies increases as the price increases because number of chocolate chip cookie is directly proportional to its price

6 0
2 years ago
Which of the following is not a property of a rectangle
In-s [12.5K]

Answer:

I would like to say A because Diagonals of a rectangle Bisect each other at a right angle.

This seems likely

Please Mark as Brainliest

Hope this Helps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the names of the numerical system for numbers 3 to 16?​
    13·1 answer
  • Help mee please i want to pass
    8·2 answers
  • An isosceles trapezoid has a perimeter of 40.9 feet. Its shorter base measures 3.5 feet and its longer base measures 4.4 feet. T
    11·2 answers
  • 4. Juan is building a fish tank for his fish Juan wants the fish tank to be a cute He knows his fish need 216 cubic inches of wa
    15·1 answer
  • Help?!!?? I don’t get it??
    10·1 answer
  • Barbara sells iced tea for $1.49 per bottle and water for $1.25 per bottle. She wrote an equation to find the number of bottles
    10·1 answer
  • Please HELP PLEASE PLEASE
    9·1 answer
  • A new string is chosen and knotted with all the other strings to create a second row. This process is repeated until there are e
    15·1 answer
  • A savings account with $1,000 has no other
    9·1 answer
  • Directions: Write the expression for each sentence below.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!