1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tankabanditka [31]
2 years ago
12

X3+y3+z3=k plz answer it i will need it

Mathematics
2 answers:
Paul [167]2 years ago
3 0

Answer:

42

Step-by-step explanation:

My teacher has asked the class this one before and after a lot of time not knowing she just told us k=42 XD

Phoenix [80]2 years ago
3 0

Answer:

x=1/3k-y-z

Step-by-step explanation:

this is the answer used solved this problem before

You might be interested in
Translate these points
zmey [24]
3,-4 is the correct anwser
3 0
2 years ago
D. You are running a 4500-foot race. How much farther
azamat

Answer:

2500 feet

Step-by-step explanation:

4500 minus 2000 = 2500

7 0
2 years ago
Solve by the linear combination method.
wlad13 [49]

X=5/9

Y=0.65

See below the following picture for the solution

7 0
3 years ago
Hello! I need some help figuring out the following parts of trigonometry. Since this is a rather difficult math term to understa
Zina [86]
Alright so these ratios have many different forms but the way I use to remember the trigonometric ratios is:
SOH
CAH
TOA

This means:
Sine --> Opposite/Hypotenuse
Cosine --> Adjacent/Hypotenuse
Tangent --> Oppositie/Adjacent

With that in mind, number 1:
Would be Sine, or C.

Number 2 would be, Cosine, or E.

And number 3 would be Tangent, or B.

Hope that was helpful. 
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What would the radius of a circle be with a diameter of 24?
Montano1993 [528]

Answer:

r = 12

Step-by-step explanation:

using the formula

d = 2 r

solving for r

r = d/2= 24/2=12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the best estimate for the division problem below.
    11·2 answers
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • Housing prices in a certain neighborhood average at $113.89 per square foot. If one house in this neighborhood is 1800 square fe
    14·2 answers
  • Can the question in the picture below be answered?
    14·1 answer
  • Use the distributive property to expand Negative 4 (Negative two-fifths + 3 x). Which is an equivalent expression?
    14·2 answers
  • Please help I’ll give brainliest
    11·2 answers
  • The graph of f(x) = x2 was transformed to create the graph of g(x) = 4x2. Which of these best describes this transformation?
    7·1 answer
  • Solve the inequality. Graph the solution. 3(-b - 5) < -3
    13·1 answer
  • What's the missing measurement ? pls help :]
    11·2 answers
  • What is the answer for 25 = a+8 <br>​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!