1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina18 [472]
2 years ago
8

Should the government print more currency to help the poor?

Mathematics
1 answer:
zvonat [6]2 years ago
4 0

Answer:

Yes and No.  

Step-by-step explanation:

The reasoning behind this is that the poor need to be helped, but it would also be bad because it would make drugs easier to come across, and they can ruin many people's lives.  

You might be interested in
Ms. Wilson invested ​$34000 in two​ accounts, one yielding 8​% interest and the other yielding 9​%. If she received a total of​
Digiron [165]

Answer:

Amount invested at 8 % rate = x = $ 15000

Amount invested at 9 % rate = 34000 - x = 34000 - 15000 = $ 19000

Step-by-step explanation:

Total Amount = $ 34000

Let amount invested at 8 % rate = x

Amount invested at 9 % rate = $ 34000 - x

Total interest = $ 2910

2910 = \frac{x (8) (1)}{100} + \frac{(34000-x) (9) (1)}{100}

291000 = 8 x + 306000 - 9 x

x = 306000 - 291000

x = 15000

So  amount invested at 8 % rate = x = $ 15000

Amount invested at 9 % rate = 34000 - x = 34000 - 15000 = $ 19000

3 0
3 years ago
Simplify and leave in radical form. <br> 8√x^2 y^6
IrinaK [193]

Step-by-step explanation:

\sqrt[8]{ {x}^{2}  {y}^{6} }  \\  \\  = ( {x}^{2} {y}^{6}  )^{ \frac{1}{8} }  \\  \\  =  {x}^{2 \times \frac{1}{8}} {y}^{6\times \frac{1}{8}}  \\  \\  = x^{\frac{1}{4}} {y}^{3\times \frac{1}{4}}  \\  \\   = x^{\frac{1}{4}} {y}^{\frac{3}{4}}  \\  \\   =  \sqrt[4]{x {y}^{3} }  \\

4 0
3 years ago
Matt and Mark went to El Rodeo to have some dinner. Matt ordered 3 tacos and 2 enchiladas, which cost him $4.93. Mark ordered 2
lord [1]

Answer:

The cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16

Step-by-step explanation:

Let the cost of tacos be X

and cost of enchiladas be y

So, by using given data, we have following equations

3X + 2Y = 4.93             (1)

2X + 4Y = 6.38             (2)

So, first multiply 1st equation by 2 and 2nd equation by 3, then subtracting 1st equation by 2nd.

= 2 × ( 3X + 2Y = 4.93)       (1)

= 3 × (2X + 4Y = 6.38)        (2)

= - (6X + 4Y = 9.86)              (1)

= 6X + 12y = 19.14            (2)

= 8Y = 9.28

Y = 9.28 ÷ 8 = 1.16

By putting the value of Y in equation 1, we get

3X + 2(1.16) = 4.93

3X + 2.32 = 4.93

X = 2.61 ÷ 3 = 0.87

Hence, the cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16.

8 0
3 years ago
If two polygons are similar, they are congruent.<br> Always true sometimes true or never true?
charle [14.2K]

Answer:

It is true.

Step-by-step explanation:

congruent polygons have the exact same size and are a perfect match because all corresponding parts are congruent (equal). ... This means that if two polygons are similar, then their corresponding angles are congruent

5 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help QUICKLY!! Thanks you!!<br><br><br> Find X
    15·1 answer
  • Please see the picture and answer what does <br> a=<br> b=
    5·1 answer
  • Will mark brianliest and plz hurryyyyy
    6·1 answer
  • Mike and steve have wallets with 5$ and 10$ bills. If together they have 20 bills, and in total 135$, how many 5$ and 10$ do the
    10·1 answer
  • Evaluate the expression when a=7 and x=-2.
    6·1 answer
  • The ratio between the vertical angle and a base angle of an isosceles triangle is 4:3,find all the angles of the triangle
    15·1 answer
  • −2(5d−9f)+7f−10(−9f−7d)
    8·1 answer
  • Find the missing side of this right triangle.
    12·2 answers
  • Yesterday Jefferson slept for 7 hours and 45 minutes. Katherine slept for 8 hours and 25 minutes. How much longer did Katherine
    9·1 answer
  • ABSOLUTE VALUEEEE PLZZ HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!