Answer:
Amount invested at 8 % rate = x = $ 15000
Amount invested at 9 % rate = 34000 - x = 34000 - 15000 = $ 19000
Step-by-step explanation:
Total Amount = $ 34000
Let amount invested at 8 % rate = x
Amount invested at 9 % rate = $ 34000 - x
Total interest = $ 2910

291000 = 8 x + 306000 - 9 x
x = 306000 - 291000
x = 15000
So amount invested at 8 % rate = x = $ 15000
Amount invested at 9 % rate = 34000 - x = 34000 - 15000 = $ 19000
Step-by-step explanation:
![\sqrt[8]{ {x}^{2} {y}^{6} } \\ \\ = ( {x}^{2} {y}^{6} )^{ \frac{1}{8} } \\ \\ = {x}^{2 \times \frac{1}{8}} {y}^{6\times \frac{1}{8}} \\ \\ = x^{\frac{1}{4}} {y}^{3\times \frac{1}{4}} \\ \\ = x^{\frac{1}{4}} {y}^{\frac{3}{4}} \\ \\ = \sqrt[4]{x {y}^{3} } \\](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B8%5D%7B%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%20%7By%7D%5E%7B6%7D%20%7D%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20%20%3D%20%28%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20%7By%7D%5E%7B6%7D%20%20%29%5E%7B%20%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%20%7D%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20%20%3D%20%20%7Bx%7D%5E%7B2%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%7D%20%7By%7D%5E%7B6%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%7D%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20%20%3D%20x%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%7D%20%7By%7D%5E%7B3%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%7D%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20%20%20%3D%20x%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%7D%20%7By%7D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%7D%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20%20%20%3D%20%20%5Csqrt%5B4%5D%7Bx%20%7By%7D%5E%7B3%7D%20%7D%20%20%5C%5C%20)
Answer:
The cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16
Step-by-step explanation:
Let the cost of tacos be X
and cost of enchiladas be y
So, by using given data, we have following equations
3X + 2Y = 4.93 (1)
2X + 4Y = 6.38 (2)
So, first multiply 1st equation by 2 and 2nd equation by 3, then subtracting 1st equation by 2nd.
= 2 × ( 3X + 2Y = 4.93) (1)
= 3 × (2X + 4Y = 6.38) (2)
= - (6X + 4Y = 9.86) (1)
= 6X + 12y = 19.14 (2)
= 8Y = 9.28
Y = 9.28 ÷ 8 = 1.16
By putting the value of Y in equation 1, we get
3X + 2(1.16) = 4.93
3X + 2.32 = 4.93
X = 2.61 ÷ 3 = 0.87
Hence, the cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16.
Answer:
It is true.
Step-by-step explanation:
congruent polygons have the exact same size and are a perfect match because all corresponding parts are congruent (equal). ... This means that if two polygons are similar, then their corresponding angles are congruent
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce