1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
2 years ago
13

Malachy was thinking of a number. Malachy adds 9 then divides by 3 to get an answer of 48. Form an equation with

Mathematics
1 answer:
stepladder [879]2 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

Let,

  • Number = x

(x+9) \div  3=48

x+9=48\times 3

x+9=144

x=144-9

x=135

Therefore,

The number = 135

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST!!
svp [43]
Any of them could be the answer m. They each have intervals of 2 between the numbers
7 0
3 years ago
18dp - 17b + 17dm - 14dm - 3b + 12dp - 12b
OLEGan [10]
I’m not sure if the answer is correct but i believe it’s 20dp-32b+3
7 0
2 years ago
The table below lists the number of floors in the 10 tallest buildings in the world. Note: The buildings are organized by height
Andrews [41]
Median - 88

Mode - 88

Mean - 0
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the center and radius of the circle defined by the equation (x-4)^2+(y-7)^2=49
AlekseyPX

Answers:

Center = (4, 7)

Radius = 7

===========================================================

Explanation:

The general template of any circle is

(x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2

This general circle has these properties:

  • Center = (h,k)
  • Radius = r

Based on the equation your teacher gave you, we see that

  • h = 4
  • k = 7
  • r = 7, since 7^2 = 7*7 = 49

Therefore, this circle has center = (4,7) and radius = 7

Side note: The center's y coordinate and radius aren't always the same value.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Express log2 64-log2 4 as a simple logarithm
Triss [41]
<span>Express log(2)64-log(2)4 as a single logarithm.
Simplify as possible.
Solution: 

 = log(2)[64/4] 
= log(2)[16]
= 4
</span>
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the graph of r=4sintheta
    8·1 answer
  • Lisa cut a rope that was 19.75 meters long into 3 pieces. The first piece was 6.4 meters long, the second was 4.36 meters long.
    14·1 answer
  • Find the value of t. Write your answer as a decimal number. 88.65 t 88.75 on a number line?
    6·1 answer
  • (5k + 3)(k + 1) = 0​
    10·1 answer
  • 2.2x + 2.2 / 4= 1.1 ​
    6·2 answers
  • A car rental agency charges 34 $ per day to rent a car and 12.95​$ per day for a global positioning system​ (GPS). Customers are
    6·1 answer
  • The spoilage rate on a shipment of wheat is expected to be 20%. It was purchased at a cost of $5.35 per bushel. What should the
    5·2 answers
  • 50 POINTS !!!!!!! HELP ME ASAP PLZ DO AS MUCH AS YOU CAN
    11·1 answer
  • Mrs. Lee's store is running a sale on two different brands of green beans. Earth's Best is 3 cans for $5 and Kroger is 2 cans fo
    15·1 answer
  • 2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!