1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
3 years ago
13

Guys, please help me with this math problem. Thank you so much.

Mathematics
1 answer:
SashulF [63]3 years ago
4 0
(9-4) + 3•8 = 29

Explanation

First you need to apply the PEMDAS rule

Parentheses
Exponents
Multiplication
Division
Addition
Subtract

So when solving the problem you first have to solve what’s in Parentheses first. So (9-4) which would equal 5

Next, according to the PEMDAS rule you’d have to do multiplication next. So 3•8 is equal to 24

And finally, the last step is Addition. After you’ve done the Parentheses and Multiplication you have to add up your answers. 5+24 would be 29

Answer= 29
You might be interested in
What is the value of x
Rufina [12.5K]

answer:

d: 30

all angles in a triangle have a sum of 180 degrees. Just add 50 and 100 (so 150) and do 180-150=30.

4 0
4 years ago
Which expression has a value of 16 when x=2
ELEN [110]

Answer:

Step-by-step explanation:

point sorry

7 0
3 years ago
2.8 -3x =12.1 −6x what's x
Kipish [7]
X= 3.1 is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of (2,8) and (1,-3)
icang [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

m= y2 - y1/x2 - x1

m=  -3 - 8 /1 - 2

m=-11/-1

m=11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I write an expression for n . a using only addition
Taya2010 [7]

Answer:

i don't know  anymore

Step-by-step explanation: I don't know anymore

3 0
2 years ago
Other questions:
  • I’ve been having trouble with PEMDAS and exponents for a while. Could someone walk me through how to do this so maybe I can appl
    11·1 answer
  • 12 tens is how much
    8·2 answers
  • Simplify: (2x^2-9x-6) - (8x^2+7+6)
    9·2 answers
  • A copy machine makes 114, copies in 4 minutes and 45 seconds. How many copies does it make per minute?
    13·1 answer
  • Simplify (2 x 10^3) (4 x 10^-5)
    15·1 answer
  • You've been ask to make 6 dozen cookies for the school bake sale. Rewrite the
    10·1 answer
  • Find the unit rate. $46.54 for 5 hours<br><br>please answer and explain :)​
    13·1 answer
  • 8 1/3% as a fraction
    11·1 answer
  • (I SUCK AT MATHS)<br><br>If 15 metres of rope costs £22.50, how much would 12 metres cost?<br>​
    11·2 answers
  • If a plane flies at 560 km per hour, how long would it take to fly to Cape Town to Fast London? Round off to the nearest hour​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!