Choice D is the correct answer.
For translations, moving to the right 5 units means you add 5 to x, and moving down 2 units means you subtract 2 from y. D is the only choice that accurately represents this.
Hope this helps
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Hey!
Find 80% of the original cost:
1.25 * 80% = 1
1.25 + 1 = 2.25
ANSWER: $2.25.
Let's see what to do...
_________________________________
Step (1)
Look : 16 , 10 , 4 , ...
It is an arithmetic sequence.
So first we have to find the value of the ratio(( d )) .
To do this, we need to subtract each sentence minus the previous sentence.
So we have : 10 - 16 = - 6
_________________________________
Step (2)
To find the nth sentence in an arithmetic sequence, we must use the following equation :

_________________________________
Step (3)
To find the 6th term just need to put the following parameters in the above sequence.
t(1) = 16 ------ n = 6 ------ d = -6





_________________________________
And we're done.
Thanks for watching buddy good luck.
♥️♥️♥️♥️♥️