1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
2 years ago
15

Im stuck i dont know how to answer

Mathematics
1 answer:
Sloan [31]2 years ago
5 0
I Think a or c hope this helps
You might be interested in
17.4 x 1.0 Will the product be less than 17.4, equal to 17.4, or greater than 17.4? 17.4 × 0.98 Less than 17.4 Equal to 17.4 Gre
nikdorinn [45]

Answer:

1) Equal to 17.4

2)Less than 17.4

Step-by-step explanation:

One thing we must always remember that when we have number 0 after the decimal point, it means we do not need to consider that as it will have no effect on product and on the other operations.

So,

1)

17.4 x 1.0 = 17.4 x 1 = 17.4  (Product is equal to 17.4)

2)

Suppose if a number 'A' which is less than 1 is multiplied by any other number 'B', than the multiplication always result in the number less than B.

For example:

1x0.5 = 0.5 which is less than 1

Similarly for

17.4 x 0.98 = Result will be less than 17.4 as the second number is less than 1.

Product is less than 17.4

3 0
3 years ago
On Monday, three hundred thirteen students went on a trip to the zoo. All seven buses were filled
astra-53 [7]

Answer:

44 students were in each bus.

Step-by-step explanation:

313-5=308/7=44

8 0
3 years ago
Jill and Erika made 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. How many quarts did they make if then charge $2:00 per quart
notka56 [123]

Answer:

Number of quarts=16

Money earned=$32

Step-by-step explanation:

Given

  • 4 Gallons of lemonade is prepared
  • They charge $2 for a quart

1 Gallon= 4 Quarts

Therefore Number of quarts

= \text{number of gallons} \times 4\\= 4 \times 4\\=16

Therefore Number of quarts of lemonade prepared by them = 16 quarts

As they charge $2 for each quart

⇒

Total money made if they sell it all

=\text{number of quarts} \times 2\\= 16 \times 2\\=32

Therefore, if they are to sell all the lemonade that they prepared

They would earn=$32

5 0
3 years ago
Which ones are the distance formula and midpoint formula?
lutik1710 [3]

Answer:

The distance formula is d=\sqrt{\left(x_2-x_1\right)^2+\left(y_2-y_1\right)2}

The midpoint formula is \left(\frac{x_1\:+x_2}{2}\right),\left(\frac{y_1-y_2}{2}\right)

Step-by-step explanation:

apply the pythagorean theorem on a coordinate grid

7 0
3 years ago
Fhghgggnghnghrrrrnhnhx
vichka [17]

Answer:

whatcha tryna accomplish here bud....

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The perimeter of the triangle is 126 units,
    12·1 answer
  • Which angle is an adjacent interior angle to
    11·1 answer
  • Whats 2/5 + 1/3 please answer quickly
    15·2 answers
  • Find the limit of the function algebraically. x→−3 (x^2-9/x^3+3)
    9·1 answer
  • (Simplify the answer if possible)<br><br> 5/7-2/5=
    12·2 answers
  • 30. The difference of three times a number and 4 is -19.
    14·1 answer
  • Sadie hiked 37.6km. Sam hiked 0.4 as far. how much farther than Sam did Sadie hike
    15·1 answer
  • An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
    7·1 answer
  • What is the slope? Please Help
    12·2 answers
  • What is the area of this shape
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!