1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
2 years ago
9

A computer repair shop charges a flat rate of $50 plus $35 per hour spent repairing each computer. Let H be the number of hours

spent repairing a computer, use function notation to write an equation that gives the total charges for repairing a computer as a function of h.Graph the function.
Mathematics
1 answer:
Travka [436]2 years ago
3 0

Answer:

f(h) = 50 + 35h

Step-by-step explanation:

Let h = number of hours spent repairing a computer

if a computer repair shop charges a flat rate of $50 plus $35 per hour spent repairing each computer, then:

f(h) = 50 + 35h

graphing the function:

  • h will be the x-axis and f(h) will be the y-axis

You might be interested in
The temperature in a potter's kiln dropped 760 degrees in 4 hours.on what average,how much did the temperature drop per hour?
Elena L [17]
76 divided by 4 is 19. Add a zero and the answer is 190.
Hope this helps you !!
7 0
3 years ago
In a survey, 150 people were asked if they smoke and whether or not they exercise regularly (more than twice a week). The result
s2008m [1.1K]
(a) 28%

(b) 24%

When calculating the total amount of people it come out to 150.

According to the table 42 people smoke. 42/150 is 28%

According to the table 36 people exercise regularly. 36/150 is 24%
7 0
3 years ago
Consider the parent function f(x)=e^x and transformed function g(x)=-f(x)-4. Which features of function F function G are differe
eduard

There are no results for Consider the parent function f(x)=e^x and transformed function g(x)=-f(x)-4. Which features of function F function G are different

3 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
weqwewe [10]

When you divide 36.89/8.6, you get should $4.29 for 1 gallon of gas.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gils aunt cut his birthday cake into 33 equal pieces eighteen pieces were eaten at his birthday part what fraction of the cake w
kozerog [31]

Answer:

15/33

Step-by-step explanation:

total pieces=33

Pieces eaten=18

Left=33-18

=15

Fraction=15/33

7 0
3 years ago
Other questions:
  • a baseball team won two out of their last four games. in how many different orders could they have two wins and two losses in fo
    10·1 answer
  • Blank is the opperation of two numbers that can be thought of as reapeated addition
    13·1 answer
  • Csc x= -√2 for π≤x≤3π/2
    11·1 answer
  • PLZ HELP WILL MARK BRANLIEST (No dum answers or I will delete your question - seriously don't be annoying)
    5·1 answer
  • Can someone please help me with this 7+9x(3+8)=
    12·1 answer
  • What is this answer?​
    15·1 answer
  • A deposit of $325 is made to a checking account that pays 4% annual interest, compounded quarterly.
    7·1 answer
  • ILL MARK BRAINLIAST ( OR HOWEVER YOU SPELL IT JUST PLEASE HELP) i need all the answers on my 1st attempt i got all of them wrong
    7·1 answer
  • The temperature in my apartment measured 72 degrees on Friday. I went out of town and accidentally left the window open over the
    6·1 answer
  • 1 pound is equivalent to ____ grams.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!