Answer:
A
Step-by-step explanation:
hope this helps:))
Hi there! :)
<u>Answer:</u>
x = -2
Step-by-step explanation:
<u>5</u> - 3x = 11
Subtract "5" from each side of the equation → 11 - 5 = 6
<u>-3</u>x = 6
Divide each side of the equation by "-3" → 6 ÷ -3 = -2
<u>x = -2</u>
There you go! I really hope this helped, if there's anything just let me know! :)
Answer:
x= -1 y= -1
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,<u>-16....</u>
This is arithmetic progression.
d = 4 - 9 = -5
-11 - 5 = -16
2) You know that........
The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)
Eg: (-5)+ 11 = 6
3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Because 0 lbs of sugar is required to make 0 muffins
I hope this is right