1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
2 years ago
11

Find the area of this circle. Use 3.14 to approximate Pi

Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]2 years ago
6 0

\pi {r}^{2} \\  \:  \:  \:  \:  \:  \:  = 3.14 \times 13 {cm}^{2}  \\  = 530.66 {cm}^{2}

You might be interested in
What is the measure of Zx?
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

x = 139º

Step-by-step explanation:

A line = 180º

180º - 41 º = 139º

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the union of the two sets D= {0, 10, 12, 18, 19} and E= {18, 19}​
Cloud [144]

Answer:

DUE= {0,10,12,18,19}

Step-by-step explanation:

The union of two sets is a set which contains all the elements of both the sets. thus DUE= {0,10,12,18,19}

5 0
3 years ago
23 kg of potatoes cost $138. How much would 7 kg cost? lol i haven't done this in a while and there just now telling us to do it
Aleonysh [2.5K]

Answer:

$42

Step-by-step explanation:

138/23 = $6 per kg

6*7 = 42

8 0
3 years ago
Find the sum 3 3/5 and 2 1/2
Gre4nikov [31]
6 1/10 because 3 3/5 equals 3 6/10 and 2 1/2 equals 2 5/10. 3 6/10 plus 2 5/10=6 1/10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lizzie makes 20 minutes of phone calls each day. Which plan will give Liza enough minutes for June with between 30 and 50 minute
tamaranim1 [39]
Share  cause 20min*30 days in june=600 and then about 30 - 50 extra min 650
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 5w + 8 - 12w = 16 - 15w
    5·1 answer
  • What's the prime fractorization of 24
    13·1 answer
  • HELP PICTURE IS SHOWN
    13·1 answer
  • In circle P, BC = 24 ft. What is the length of AC
    12·1 answer
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
    6·1 answer
  • You buy a shirt for $19.95 and a pair of shorts for $35.95. Shirts are on sale for 25% off and shorts are on sale for 30% off. W
    15·1 answer
  • Help i need to finish it today And can you explain the steps so i wont need help next time or if you don’t want to its okay :)
    12·1 answer
  • If X = 4 units, Y = 3 units, and Z = 10 units, then what is the volume of the triangular pyramid shown above?
    10·1 answer
  • Joe and Steve are saving money. Joe starts with $105 and save $5 a week. Steve starts with $5 and saves $15 per week. After how
    9·1 answer
  • 10) Bill found a pair of running shoes for $57. The regular price was $68.99. He also found a sweat suit that was
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!