1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
8

Pls help thank you :)

Mathematics
2 answers:
Nastasia [14]3 years ago
5 0
12 m is the area! hope i could help
sergeinik [125]3 years ago
4 0

Answer:

Hi! so the answer is <em>12m</em>

Step-by-step explanation:

why? because u r going to multiply

8x3=24 and now u will divided 24 and 2 and that would be 12!

hope this helps! can i get brainliest please? <3

You might be interested in
Giving brainliest.. and 25 points
siniylev [52]

Answer:

Alright well the simplified system is arbitrary solution of the original system of equation

a1 = - 15

an = - 15/4 Hope this helps have nice day :)

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Is 5 tons greater than 3000 pounds
zzz [600]
No it is not because 5 tons is 10 thousand pounds
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please explain how to solve​
Nana76 [90]

Answer:

120 sq ft 1/2 x b x h

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Friday night a pizza parlor old five large pizza and ome medium pizza the Pizza parlor made a total of
DanielleElmas [232]

Friday night, a pizza parlor sold 5 large pizzas and some medium pizzas. The pizza parlor made a total of $291. How many medium pizzas were sold? Medium pizzas cost $9 and large pizzas cost $15

The large pizza costs $15 and earns $75, and the medium pizzas cost $9 and it earns $216. The large pizzas were sold 5, meanwhile, the medium pizzas were sold 24.

<h3>Why the pizza parlor sold 24 medium pizzas?</h3>

The pizza parlor made $291 from the large and medium pizzas.

The pizza parlor sold 5 large pizzas with cost $15.

5 × $15 = $75

$291 - $75 = $216

The pizza parlor sold … medium pizzas with cost $9.

$216 ÷ $9 = 24

The pizza parlor sold 24 medium pizzas.

Learn more about multiplication:

brainly.com/question/11574429

#SPJ4

8 0
2 years ago
A bottle of hot sauce is 3/4 full. Leigh uses 2/9 of the contents of the hot sauce bottle for lunch. How much of a full bottle o
Ymorist [56]

Answer:

Your answer will be 19/36

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.. HELP
    9·1 answer
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Talia tossed a penny many times. She got 40 heads and 60 tails. She said the experimental probability of getting heads was 40/60
    11·1 answer
  • If point B is halfway between 0 and 1 on a number line and point A is halfway between 0 and point B , what fraction of 1 does po
    11·1 answer
  • At one point during the hike, Noe is at an elevation of 453 feet. After descending at a rate of 50 feet per
    15·1 answer
  • The students at a school are voting on their favorite type of music. Charles surveys a representative sample of students to dete
    12·1 answer
  • Of the 800 participants in a marathon, 120 are running to raise money for a cause. How many participants out of 100 are running
    5·1 answer
  • Estimate the solution to the following system of equations by graphing. 3x + 5y = 14
    10·1 answer
  • Point U is on line segment TV. Given TU = 11 and UV = 2, determine the<br> length TV
    7·1 answer
  • ASAP
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!