1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
2 years ago
7

What’s the unit rate based on the graph?

Mathematics
2 answers:
inn [45]2 years ago
8 0

Answer:

  • unit rate: 3.5
  • it would cost $17.5 for 5 bacon egg and cheese
  • it would cost $28 for 8 bacon egg and cheese

To find unit rate:

take two best coordinates: (2,7),(4,14)

then find unit rate using:  \boxed{\frac{y2-y1}{x2-x1} }

using the formula:

\frac{14-7}{4-2}

\frac{7}{2}

3.5 ...........this is unit rate.

Using y = mx + b..............Here the y-intercept is 0 and slope(m) is 3.5

y = 3.5x + 0

y = 3.5x

Now using this find bacon prices:

(a)

y = 3.5x

y = 3.5(5)

y = 17.5

(b)

y = 3.5x

y = 3.5(8)

y = 28

Lisa [10]2 years ago
5 0

Answer:- 5 Bacon and cheese would cost 17.2$ if we continue the graph simarly

8 bacon and cheese would cost 28 $ as 4 bacon and cheese cost 14 so 8 is double of 4.

Mark my answer brainlist if it is correct.

Thank you

You might be interested in
493,295. <br><br> And the first nine is the number of rounding
evablogger [386]

Answer:

490,000

Step-by-step explanation:

since 9 is the number we are rounding we look at the next number to the right and either we round up or down depending upon that number. since it is a 3 we round down but if it was a 5 or higher that number would be 500,000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
938 divided by 7, pls give the solution too​
stellarik [79]

Answer:

134

Step-by-step explanation:

938÷7=134

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help!!
leva [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

the last one

8 0
3 years ago
100 + 5 x 4 + 4^3<br><br> Don’t mind this .....
tatiyna

Answer:

184

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3(3a+2)+6=30 what does a equal
Naya [18.7K]

Answer:

a=2

Step-by-step explanation:

3(3a+2)+6=30

9a+6+6=30

9a+12=30

9a=18

a=2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product. In the form of a paragraph, explain in complete sentences the steps necessary to simplify the expression and i
    6·1 answer
  • The area of the green square is 9 ft. The area of the red square is 16 ft?
    15·1 answer
  • What is the solution set of y = x2 + 2x + 7 and y = x + 7? A. {(0, 7), (-1, 6)} B. {(0, 7), (-7, 0)} C. {(0, 7), (1, 8)} D. {(-2
    8·1 answer
  • At the end of the day, Mr. Díaz drains the pool. The equation
    6·1 answer
  • True/ False: a sample of 100 fuses from a very large shipment is found to have 10 that are defective. The 95% confidence interva
    7·1 answer
  • If the following ratios are proportional, what is the missing quantity? 10.2/3 ; 17/5; _____/11; 57.8/17
    12·1 answer
  • To Y-3x+4 and that passes through (5.-4)2<br> What is the equation of the line that is parallel to y
    10·1 answer
  • Alfred wants to become a member of an online discussion forum. The website requires him to create a password. The password must
    6·1 answer
  • A<br> Write an explicit formula for an, the nth term of<br> the sequence 17, 15, 13, ...
    7·1 answer
  • Simplify (sqrt)98m^12 using factor tree or splitting up using perfect squares. Quick answer showing work = amazing review :)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!