1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
2 years ago
7

Alan joined a CD's and you club where he gets the first five CD's for a total cost of 5.00, and then will pay 15.99 for each Cd

he buys after that. An equation for this is y = 15.99x + 5.00.
What is the cost if Alan buys 10 more CD's after the first five?
A.$75.00
B.$84.95
C.$159.90
D.$164.90
Mathematics
1 answer:
Alexus [3.1K]2 years ago
4 0
Hey I found that answers is is going to be $164.90
You might be interested in
I NEED HELP PLEASE!!!! Given a real world problem, can you find the unit rate?
Yuliya22 [10]

Here is an example:

Josh bought 7 apples for $21.

21/7 is 3, so one apple costs $3. This is the unit rate.

21/7 simplifies to 3/1, that’s another way to think about it. Simplify the fraction until the denominator is 1.

Hope this helps! Tell me if you have any questions!

3 0
3 years ago
Which ideas BEST retell the passage?​
blondinia [14]

Answer: add a photo

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
You are going to buy some cable television ads. You can get 20 spots for $1200 or 80 spots for $3200 what is the percentage disc
Lesechka [4]

Answer:

  33 1/3%

Step-by-step explanation:

When you buy 20 ads, the per-ad rate is

  $1200/20 = $60 . . . per ad

When you buy 80 ads, the per-ad rate is

  $3200/80 = $40 . . . per ad

The percentage change to the $60 price is ...

  ((new price) - (original price))/(original price) × 100%

  = ($40 -$60)/$60 × 100% = -20/60 × 100%

  = -1/3 × 100% = -33 1/3%

The higher volume purchase comes with a 33 1/3% discount.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
(6 points) The diagram below, shows a shape. Work out the area of the shape.<br><br><br> ......cm^2
Marianna [84]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(I is confusion)What fraction of an hour is 35 minutes?give your answer in simplest form
lesya [120]
Answer
1 hour=60 minutes
Fraction= 35/60= 7/12
So your answer would be 7/12 :)
​
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please find the volume + round to two decimal places. Thanks! :)
    8·1 answer
  • The longer leg of a 30°- 60°- 90° triangle is 4 3 cm. Which is the length of the hypotenuse?
    6·1 answer
  • Alisa says it is easier to compare the numbers in set A 45,760-1,025,680 than set B492,111-409,867
    5·1 answer
  • Karim began his day by drinking 1 cups of milk at breakfast. By the end of the day, he drank a total of 2
    6·1 answer
  • Which could be the dimensions of a rectangular prism whose surface area is less than 160 square feet? Select two options.
    14·2 answers
  • Find a common denominator for the pair of fractions 3/4 and 1/3 then write equivalent fractions with the common denominator.
    15·2 answers
  • Find the value of the expression below for x=10<br><br> x ^2 - 2 (x + 5)
    8·2 answers
  • An escalator 152 feet in length rises to a platform and makes a 31° angle with the ground. Find the height of the
    13·1 answer
  • Antonia bought a set of dishes, a towel, and a candle at a housewares store. The set of dishes cost $35.02, the towel cost $21.4
    7·1 answer
  • 19.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!