1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
2 years ago
9

Type the correct answer in each box. Spell all words correctly, and use numerals instead of words for numbers.

Mathematics
1 answer:
Andru [333]2 years ago
7 0

Answer:

Nate made a mistake. He should have got 24 as Least common factor.

Step-by-step explanation:

Given number are 8 and 12.

To find the GCF or LCF we have to list multiples.

For LCF

  • List the multiples of each number until at least one of the multiples appears on all lists.
  • Find the smallest number that is on all of the lists.
  • This number is the LCM.

For GCF

  • List the multiples of each number until at least one of the multiples appears on all lists.
  • Find the Biggest number that is on all of the lists.
  • This number is the GCF

The least common multiple of 8 and 12 is 24.

The Greatest common multiply of 8 and 12 is 4.

Hence, Nate is wrong. Nate should have found 24.

[RevyBreeze]

You might be interested in
Blank numbers can be written as a product of blank factors.This is called the prime factorization of a number.
noname [10]
Yes, the blank numbers that can be written as a product of blank factors are called the prime factorization of a number. It can also be composite numbers where it can be written also as the product of prime factors. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A right triangle with side legs of length 13 and 12 what is the value of x enter your answer in the box ​
Y_Kistochka [10]

Step-by-step explanation:

x =  \sqrt{ {12}^{2} +  {13}^{2}  }  \\  = \sqrt{ 144 +  169  }   \\  =  \sqrt{313}  \\  = 17.69 \\

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
robs custom kitchen supplies sells handmade forks and spoon s. it cost $1 to buy the supplies to make a fork and $2 to buy suppl
navik [9.2K]
Add them all together then divide by 2

3 0
3 years ago
What is the correct answer?
Brrunno [24]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Help pls!!!
expeople1 [14]
That is a good definition
5 0
2 years ago
Other questions:
  • 7 (Picture) CONVERGENT AND DIVERGENT SERIES PLEASE HELP!!
    12·1 answer
  • So plz help don’t get it
    9·2 answers
  • 9) A boardwalk is being built along two sides of a beach area.
    6·1 answer
  • Simplify a - {5b - [a - (3b - 2c) + c - (a - 2b - c)]}.
    10·2 answers
  • the heights, in meters of some of the tallest waterfalls around the world are listed. 979,896,796,900,836,820,948,914,860,840,81
    13·1 answer
  • Can someone helpp ??
    8·1 answer
  • PLZ HELP !!!! WILL MARK BRAINLIEST, THIS IS DUE IN 15 MINUTIES !!!ANYONE PLEASE
    12·2 answers
  • The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
    12·1 answer
  • HELPPPP
    11·1 answer
  • 514 divided by 9 as remainder
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!