1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Deffense [45]
2 years ago
15

Which relation below is a function? PLEASE I Need help

Mathematics
2 answers:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
5 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If each input value leads to only one output value, classify the relationship as a function. If any input value leads to two or more outputs do not classify the relationship as a function.

Nady [450]2 years ago
4 0

Answer:

D is Function and A, B and C are Non-Function

Step-by-step explanation:

If we looked at A, B and C we will see that X has the same values.

Rules: Function should always have different <em>X</em><em> </em><em>v</em><em>a</em><em>l</em><em>u</em><em>e</em><em>s</em><em>.</em>

You might be interested in
Find the solutions to the equation below.
Volgvan

Answer:

A and C

Step-by-step explanation:

Move all terms to the left side and set equal to zero. Then set each factor equal to zero

4 0
3 years ago
Is 3/7 bigger then 3/5
taurus [48]

Answer:

No they are equivalent

Step-by-step explanation:

3/7 =21/35

3/5=21/35

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Linda purchase a prepaid phone card for $30. Long distance calls cost $.17 a minute using this card when do use her card. Linda
balandron [24]

Answer: her call lasted for 44 minutes

Step-by-step explanation:

Linda purchase a prepaid phone card for $30. This means that the credit on her card is $30.

Long distance calls cost $0.17 each. Linda use her card only to make a long distance call. Assuming she made a total of x minutes of long distance calls, the cost would be $0.17x. The amount remaining on her card will be

30 - 0.17x

if the remaining credit on her card is $22.52, the number of minutes,x that the call lasted will be

22.52 = 30 - 0.17x

0.17x = 30 - 22.52

0.17x = 7.48

x = 7.48/0.17 = 44

7 0
3 years ago
Jan has $28 to spend at the carnival.
a_sh-v [17]

Answer:

5 rides.

Step-by-step explanation:

$28 - $6.50 = $21.50

$21.50 - $4 = $17.5

$17.5 ÷ $3 = 5.83

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. Find the Unit Rate. hint: What is the cost per ounce?
natali 33 [55]

Answer:

approximately 56 cents

Step-by-step explanation:

4.5/8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If x2 + xy + y3 = 1, find the value of y''' at the point where x = 1.
    9·1 answer
  • If someone has a networth of 7.92×10^10 .Suppose that this individual now decides to give one-eighth of a percent of his new net
    15·1 answer
  • What is the value of x-3
    13·1 answer
  • Jake volunteers to help out his younger brother's basketball team in his free time. One of his tasks is to ensure that all the b
    9·2 answers
  • I need help plss :)!
    8·2 answers
  • Luis makes 3 free throws out of every 7 shots how many free throws will he make if he shoots 21 times
    13·1 answer
  • (26 points)
    13·2 answers
  • 9x5000x9x how many thousands
    14·1 answer
  • WHAT IS 1/6 + 1/10 IN SIMPLEST FORM?
    5·2 answers
  • The answer to 7/12 divided by 2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!