1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astra-53 [7]
2 years ago
8

Solve for a. 3a/2<24 1)a=16 2)a>16 3)a<16 4)a>-16

Mathematics
2 answers:
slega [8]2 years ago
7 0
A < 16 I hope this helps!
Nady [450]2 years ago
4 0

Answer:

a < 16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If 300 words or typed in 6 minutes how many words will be typed in 17 minutes
Ierofanga [76]

Answer:

850 words can be typed in 17 minutes

Step-by-step explanation:

Divide 300 by 6 and multiply it by 17 and that is your answer, 850.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alan wants to bake blueberry muffins and bran muffins for the school bake sale. For a tray of blueberry muffins, Alan uses 1/3 c
True [87]
So we know there are 12 eggs and they will be distributed like this:

12=x2+y1
and 4 cups of flour:
4=1/3x+1/2y

let's see if we can find a solution in which all the materials are used:
12=x2+y1
4=1/3x+1/2y//*6

12=2x+y
24=2x+3y//*6

substract from each other:
12=2y
y=2
12=2x+y
12=2x+2
10=2x
x=5

So if nothing is wasted, he can make 5 blueberry muffins (making 12*5=60) and 2 bran muffins (2*9=18), together 78 dollars,

would it be better if instead of the bran muffins he did blueberry muffins (which are more expensive?)
for the branberry muffins he will used the double amount needed for 1: so 1 cup of oil and 2 eggs. From this he can only make 1 tray of blueberry muffins (and some oil will be left over), which will cost 12 dollars, which is less than 18

so he better make 6 blueberry and 2 bran trays






6 0
3 years ago
How do you write a ratio as a percent
Vikentia [17]
Take the ratio
4:8
Convert it to a fraction
4/8
Divide
.5
Multiply by 100 and add a % sign
50%
3 0
3 years ago
Kellie bought 8 towels and spent $39.60.Each towel costs the same amount.
kvasek [131]

Answer: $54.45

Step-by-step explanation:

      First, we will find the price of one towel.

-> We will divide the cost by the towels bought.

$39.60 / 8 = $4.95

     Now, we can find the price of 11 towels.

-> We will multiply the cost of one towel by 11 to find the total cost.

$4.95 * 11 = $54.45

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 90-day simple interest loan in the amount of $2,350 will be paid in full in the amount of $2,500.
puteri [66]

Answer:

  26%

Step-by-step explanation:

The amount due is ...

  A = P(1 +rt)

  2500 = 2350(1 +r(90/360)) . . . . using ordinary interest

  2500/2350 -1 = r/4

  r = 12/47 ≈ 25.53% ≈ 26%

The rate of the loan is about 26%.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me ... Tim has developed a money saving strategy that use the formula S=450+100r give a possible interpretation of T
    6·1 answer
  • Wiil mark bianleast
    12·2 answers
  • How do I write these ratios 10/20 and 2/2 in y=kx form
    12·1 answer
  • Identify the type of function represented by f(x) = 3(1:5)*.
    13·1 answer
  • You work for a cereal company as a box designer. Your job is to find the dimensions of a box. The volume of the box is given by
    14·1 answer
  • Hannah put $2,000 in a savings
    11·1 answer
  • If you get this right i’ll give the brainliest answer
    14·1 answer
  • HELP PLEASE!!! AND NO LINKS THANK YOU.
    11·1 answer
  • The _________ in the usage of words may be a serious barrier to effective communication
    9·1 answer
  • annalise makes rectangular patchworks quilts out of leftover fabric scraps. the first scrap she is using to make a quilt has a w
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!