Answer:
850 words can be typed in 17 minutes
Step-by-step explanation:
Divide 300 by 6 and multiply it by 17 and that is your answer, 850.
So we know there are 12 eggs and they will be distributed like this:
12=x2+y1
and 4 cups of flour:
4=1/3x+1/2y
let's see if we can find a solution in which all the materials are used:
12=x2+y1
4=1/3x+1/2y//*6
12=2x+y
24=2x+3y//*6
substract from each other:
12=2y
y=2
12=2x+y
12=2x+2
10=2x
x=5
So if nothing is wasted, he can make 5 blueberry muffins (making 12*5=60) and 2 bran muffins (2*9=18), together 78 dollars,
would it be better if instead of the bran muffins he did blueberry muffins (which are more expensive?)
for the branberry muffins he will used the double amount needed for 1: so 1 cup of oil and 2 eggs. From this he can only make 1 tray of blueberry muffins (and some oil will be left over), which will cost 12 dollars, which is less than 18
so he better make 6 blueberry and 2 bran trays
Take the ratio
4:8
Convert it to a fraction
4/8
Divide
.5
Multiply by 100 and add a % sign
50%
Answer: $54.45
Step-by-step explanation:
First, we will find the price of one towel.
-> We will divide the cost by the towels bought.
$39.60 / 8 = $4.95
Now, we can find the price of 11 towels.
-> We will multiply the cost of one towel by 11 to find the total cost.
$4.95 * 11 = $54.45
Answer:
26%
Step-by-step explanation:
The amount due is ...
A = P(1 +rt)
2500 = 2350(1 +r(90/360)) . . . . using ordinary interest
2500/2350 -1 = r/4
r = 12/47 ≈ 25.53% ≈ 26%
The rate of the loan is about 26%.