1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
3 years ago
14

A number that can be written as a/b where a and b are integers, but b is not equal to zero

Mathematics
1 answer:
KIM [24]3 years ago
5 0
Rational number is your answer 
You might be interested in
The range of which function is (2,infinity)
zysi [14]

Answer: D

Step-by-step explanation: just took the test and got it right

6 0
3 years ago
Is it ok if somone answers this for me :)...?<br><br> (−12)(−5)
mina [271]
I think it’s going to be 60
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Curtis wants to save money for a trip overseas. Curtis invests $900 in an account that pays an interest rate of 8.75%. How many
professor190 [17]
Hi there
The formula is
A=p (1+r)^t
A future value 11700
P present value 900
R interest rate 0.0875
T time?
We need to solve for t
T=log (A/p)÷log (1+r)
So
T=log(11,700÷900)÷log(1+0.0875)
T=30.6years round your answer to get
T=31 years

Hope it helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't get this plz plz help me thanks
olasank [31]
The circumference of the blue circle is about: 20 cm
The circumference of the orange circle is about: 10 cm
6 0
3 years ago
The table shows the results of a random survey of kids between the ages of 10 and 15 about their favorite food.
Juliette [100K]
The exact number is 121.966019, so if you round to the nearest whole number, the answer is 122.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the next number in the sequence?<br> 1, 4, 13, 40, 121,...
    12·1 answer
  • (2x + y) 6 power how to solve binomial theorem
    15·2 answers
  • Simplify the following expression -r - 10r
    10·2 answers
  • During his workout, Elan spent 28% of the time ob the treadmill. What fraction of his workout was in the treadmill?
    11·2 answers
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • 1. 2+2=
    8·1 answer
  • Can somebody help me with this question. Will mark brainliest.
    8·2 answers
  • .....I need some help :/
    6·2 answers
  • This composite figure is made up of three simpler shapes. What is the area of
    12·1 answer
  • In a circle of any size, what ratio does
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!