1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
2 years ago
11

Please help with this SAT question. A solution gets Brainliest!

Mathematics
1 answer:
baherus [9]2 years ago
3 0

Answer:

<h2>i think C</h2>

hope its help

C is my answer

You might be interested in
Solve the equation:
adelina 88 [10]

Answer:

x=1 is the correct answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the Distributive Property to expand 9(3 + x).
tankabanditka [31]
Distribute the 9 to each term in the parentheses with multiplication.

9(3 + x) = 27 + x

But this is usually written as x + 27
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Create a model to show that 2(2x+3y)=4x+6y
Tom [10]
You would first do 2 multiplied by 2x and that would give you 4x, then you would do 2 multiplied by 3y which would give you 6y, you would put 4x under 2x and put 6y under 3y and bring down your addition symbol 
4 0
3 years ago
Need help with this! Due in 10 mins please
svetlana [45]
True for some cases
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
5-7k=-4(k+1)-3 add work pleasee!!!
marshall27 [118]

Answer:

k=4

Step-by-step explanation:

5-7k=-4(k+1)-3

Distribute

5-7k=-4k-4-3

Combine like terms

5-7k=-4k-7

Add 7k to each side

5-7k +7k = -4k+7k-7

5 = 3k-7

Add 7 to each side

5+7 = 3k-7+7

12 = 3k

Divide by 3

12/3 = 3k/3

4=k

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 12,909 to the nearest ten
    8·2 answers
  • Maria is playing a video game. She earns 15 points when she completes Level 1. Each time she completes a level, she earns twice
    11·2 answers
  • The cost of a long-distance telephone call increases with the number of minutes of the call. Identify the independent and depend
    10·1 answer
  • Every day, Katie looks for seashells on the beach. She has 28 shells in her collection. Katie finds 12 more shells each day. Wri
    13·1 answer
  • a cheetah can travel at an amazing speed of 32 meters per second when chasing its prey. at that rate, how long would it take the
    6·2 answers
  • Write an equation of the direct variation that includes the point (9, –12).
    15·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Please I really need help I’m in a test right now plssss guys
    15·1 answer
  • 2(j + 1) + j plz help me
    11·2 answers
  • Percent into fractions.<br><br>1. 88.9%<br><br>2. 63.6%<br><br>3. 87.6%<br><br>4. 66.7%​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!